technika

Fototechnika pro začátečníka není nedosažitelná, část 2

10. dubna 2018 v 13:37 | Iris

I my máme doma starší poloprofi techniku

Náš Nikon D200 jsme v roce 2009 koupili jako tříletý a drží dodnes (uběhlo tedy 12 let od jeho výroby). Nafotil nám velké množství výletů, rodinných, historických i jiných akcí, portrétů a také mnoho koncertů (sériové snímání = poměrně velká zátěž).
Nechovali jsme se k němu v rukavičkách. Často s námi na několikadenní výšlap do hor cestoval pouze v postranní kapse krosny bez jakéhokoli polstrování (to si s plastovým low-endem a třeba s objektivem s plastovým bajonetem neumím představit). Brali jsme ho do každého počasí, do deště i sněhu (je voděodolný, ve sněhu jsme jej i nejednou vyváleli), do mrazu i do letních veder.
Před rokem jsme jej vyměnili za Nikon D300s, a to zejména proto, že hodně žere baterky (fakt hodně) a také dost šumí při vyšších citlivostech. Stále jej však máme jako plnohodnotnou funkční zálohu, kdyby se s D300s něco stalo.

Příspěvek zaslala Veruce - blog.veruce.cz

Fototechnika pro začátečníky nemusí být nedosažitelná, část 1

26. března 2018 v 11:24 | Iris
Už několikrát jsem se na různých místech setkala s postesky mladých lidí, kteří mají chuť fotit, ale stěžují si na to, že pořádná zrcadlovka je pro ně finančně nedosažitelná. Tento dojem mají foto nadšenci zřejmě z recenzí nových těl, která jsou zcela logicky poměrně drahá. Totéž může platit pro objektivy. Starší kvalitní technika se však pohybuje v únosných cenách i pro studenty a je škoda ji opomíjet. Současné profi a poloprofi řady jsou už několik let výhradně full-frame (velikost snímače odpovídá kinofilmovému políčku), což stlačilo ceny starší DX (APS-C, čili ne full-frame) techniky. To je skvělá příležitost (nejen) pro začínající fotografy, kteří nemají finanční prostředky na koupi nového vybavení.
Dopředu upozorňuji na to, že se článek zabývá pouze zrcadlovkami od Nikonu a objektivy pro něj. Canon (a další značky) není opomíjen záměrně, avšak o jeho řadách, jednotlivých modelech a jejich spolehlivosti, užitné hodnotě a současných cenách mám jen zcela povrchní přehled. Vyznáte-li se v tom lépe, klidně poraďte ostatním v komentářích :)


Příspěvek zaslala Veruce - blog.veruce.cz


O objektivech obecně

14. prosince 2015 v 22:59 | Martin Soural
Zdravím, navazuji na svůj článek O fotoaparátech obecně. Chtěl bych zde vysvětlit, co je to objektiv, jeho vlastnosti, použití a příslušenství. Článek je věnován spíše začátečníkům, ale možná v něm i zkušený uživatel najde něco zajímavého. V případě jakýchkoli dotazů mě kontaktujte.

Nyní vycházíme s předpokladu, že máme zrcadlovku (nebo jiný přístroj s výměnnými objektivy). To je jistě příjemný pocit, ale bez jedné "věci" nám je sebelepší aparát k ničemu. Řeč je o objektivu.
Objektiv je "pouze" soustava vhodně sestavených a upravených čoček, které jsou dnes i s motorem a někdy stabilizací uloženy v tubusu. Nasazují se na tělo fotoaparátu a usměrňují proud paprsků světla.
Bohužel jsou objektivy mnohdy chybně podceňovány - abych to stručně shrnul, důležitější než samotný fotoaparát jsou právě objektivy. Několik let jsem fotil na zrcadlovkou s 8Mpx, maximální citlivostí ISO 1600 a miniaturním 1.8" displejem. Z dnešního hlediska se jedná o zastaralý stroj, ale díky dobrým objektivům jde i z takovýchto věcí vytáhnout maximum. Proto doporučuji při výběru techniky vybírat hlavně tak, aby po koupi fotoaparátu zbyly peníze na objektiv. Pak si čerstvý a nezkušený majitel vezme svojí drahou a krásnou zrcadlovkou a říká si, že ten výstup není jako tady u toho pána, co fotí ty krásné portréty... Pochopitelně, ten pán, co fotí portréty má světelný (a drahý) objektiv, nejlépe s pevným ohniskem, čehož levný setový zoom není schopen. Tím nechci strašit, ale bohužel to tak je. Fyzikální zákony moc dobře obejít nejdou... :-)
Tady trochu suché (ale důležité) teorie:

Ohnisková vzdálenost objektivu:
Vzdálenost mezi středem čočky a rovinou zaostřených paprsků. Samozřejmě se jedná o zjednodušený popis. Dnes se udává v milimetrech, na hodně starých objektivech ještě v centimetrech. Jde podle ní poznat charakter objektivu.
Důležité dělení:
Objektivy s pevným ohniskem
Objektivy s proměnlivým ohniskem (zoomy)

Úhel záběru:
Pojí se s ohniskovou vzdáleností. Říká nám, kolik stupňů bude mít záběr. Opět udává charakter objektivu.

Světelnost:
Udává, kolik světla vejde na snímač. Nebudu zabíhat do technických vysvětlivek, ty se dají dohledat všude na internetu. Značí se v clonových číslech. Takže zápis objektivu se světelností 1.8 bude vypadat f/1.8 nebo 1:1.8. Při proměnlivé světelností to může být např. f/3.5-5.6. Proměnlivá světelnost říká, jaká je světelnost na nejmenším a největším ohnisku. Takže u objektivu 17-85mm f/4-5.6 to znamená, že na 17mm je světelnost f/4 a na 85mm f/5.6.
Světelnost ovlivňuje clona, ta zároveň udává hloubku ostrosti.

Charaktery objektivů (ohniska):
Rybí oka: Objektivy s ohniskovou vzdáleností 8-14mm, záměrně zkreslují perspektivu
Širokoúhlé: Ohnisková vzdálenost od 10mm, snaží se nezkreslovat
Základní: Okolo 50mm, perspektiva přirozená lidskému oku
Krátké teleobjektivy: od 50mm do 100mm
Dlouhé teleobjektivy: od 100mm do 800mm (výjimečně může být i více)

Crop faktor:
Tento údaj je dnes, v době digitálů, velmi důležitý. Digitální fotoaparáty mají snímače odvozené od velikosti kinofilmového políčka (36x24mm). A protože je těžké vyrábět takto velké snímače, vyrábí se menší, ale zmenšují se v jistém poměru. A tento poměr se nazýva crop faktor. U většiny aparátů to je zhruba okolo 1,5x. A tomuto typu snímače se říká APS-C
Ale pro nás z toho plyne jedna důležitá věc - zrcadlovky s crop faktorem dnes hodně převažují, vsadím se, že většina čtenářů má právě APS-C zrcadlovku. Objektiv sestrojený pro plný snímač (fullframe) osvítí snímač + část okolo - vzniká tedy ořez.
Příklad: APS-C zrcadlovka, například Canon EOS 700D s crop faktorem 1,6x má na sobě 50mm objektiv.
Takže reálná ohnisková vzdálenost není 50mm, ale 80mm. Proč? Protože se ohnisková vzdálenost vynásobí crop faktorem, zde 1,6x. Takže 50*1.6=80
Je nutné s touto věcí počítat. Všechny objektivy se značí v ohniskových vzdálenostech na fullframe, ale sestrojují se i objektivy speciálně na APS-C. Ty jsou levnější a na plný snímač nejdou plnohodnotně využít, protože osvítí pouze část snímače.

Ostření:
U starých objektivů se zaostřovalo ručně, dnes je to většině případů prováděno motorkem.
V levným objektivech se ostří motorky pomalými a hlučnými, proto se u lepších objektivů používájí lepší typy ostření:
Ultrazvukové: (USM, SWM, HSM...) Nejrychlejší ostření, velmi rychle reaguje atd... Ovšem pro potřeby kontinuálního ostření u videa byl vyvinut další typ ostření a to:
Krokový motor: Někdy také STM, pomalejší, ale velmi tiché a plynulé ostření, vhodné hlavně pro video a levnější než USM. Používá firma Canon.

O fotoaparátech obecně

10. listopadu 2015 v 18:00 | Martin Soural
Zdravím, jmenuji se Martin Soural a jsem novým správcem rubriky "Technika". Studuji a zároveň spolupracuji s Centrem FotoŠkoda jako recenzent vybavení. Současně publikuji na svém blogu mikroskopy.blog.cz. Fotografická technika je mi velkou zálibou, stejně jako fotografie samotná. Hodně se soustředím na techniku Canonu, ale ostatní značky mi taky nejsou cizí. Rád poradím při výběru fotoaparátu či objektivu, moje zkušenosti s technikou jsou zde. Budu se snažit tvořit články, které budou srozumitelné i začátečníkům.

Vezmu tuto tématiku od začátku:
Fotografie znamená z překladu "kreslení světlem", což je fakt, kterým asi nikoho nepřekvapím. Ale od toho se vše odvíjí, fotografie je jenom o světle; je důležité si uvědomit, že čím lepší technika, tím lépe se se světlem pracuje, ovšem není to hlavní podmínka. Proto je důležité jak fotíte, než čím fotíte.
To jsem jenom chtěl poznamenat na úvod. Fotografie by neměla být honbou za lepším, dražším a větším fotoaparátem, jak nás k tomu "nutí" reklamní nátlak.
Každá fotografie musí být pořízena na nějaké médium, dříve to byl celuloidový film (historické záležitosti jako daguerrotypie a jiné techniky, které se dnes používají velmi zřídka záměrně vynechávám) a dnes to jsou digitální snímače. Obecně o analogové fotografii nebudu psát, i když je to věc velmi zajímavá a má svoje nenapodobitelné kouzlo.
Digitální fotaparáty dnes můžeme rozdělit do 5 skupin:
Fotoaparáty v mobilu: Tak to je kategorie, která má opravdu spoustu nevýhod. Jediné plus je ve velikosti a nenápadnosti. V této kategorii zřejmě vítezí Iphony, ale je těžké to rozsoudit.
Kompakty a ultrazoomy: Kategorie pro začátečníky, opět je velké plus kompaktnost přístroje, mají větší snímač než mobily a u ultrazoomů je možné si přiblížit i velmi vzdálený objekt. Ideální pro lidi, kteří chtejí mít "trochu lepší fotky", u nichž si můžou nastavit pár parametrů a nechtějí tahat (a utrácet) velkou zrcadlovku.
CSC fotoaparáty: Sem patří přístroje, které se někdy nazývají "bezzrcadlovky". Jedná se o fotoaparáty, které mají možnost výměny objektivu a většinou mají větší snímače. Dokonce Sony dělá některé snímače o velikosti filmového políčka, tedy fullframe. Tyto stroje mají nespornou výhodou ve velikosti a zachování kvality snímku, v mnoha situacích mohou nahradit zrcadlovky, např. ve focení reportáží, portrétů a podobných disciplínách.
Zrcadlovky: Dobrá volba pro profesionální a pokročilé fotografy. Dodnes se jedná o skvělé přístroje, je velká nabídka a skoro všechny nabízí dobré výstupy. Mají velké snímače, nejčastěji APS-C a fullframe. Lepší modely jsou dobře utěsněné proti vodě, prachu a mají kovové tělo. Dnes už jsou běžné rozlišení 16Mpx a výše. Jejich nevýhoda spočívá ve velikosti, ceně a hmotnosti. Většina váží tak do 1kg a stojí zhruba od 10 000,- do 180 000,- Kč. Všechny mají výměnné objektivy a umožňují plně manuální kontrolu nad expozicí. Stejně tak se příjemně ovládají a nabízí opravdu hodně prostoru pro kreativitu. Kromě CSC fotoaparátů je to jediná volba, jak fotit s velmi dobrými výstupy a nezruinovat si rozpočet středoformátovými přístroji.
Středoformátové přístroje: Kategorie pro profesionální fotografy, jejich ceny jsou často nad půl milionu korun. Jsou poměrně velké, ale nabízí jednu úžasnou věc - obrovský snímač, díky kterému není problém nafotit fotografii na billboardy a jiné velkoformátové tisky. Mají velký dynamický rozsah a rozlišení 30Mpx a výše. Legendárním výrobcem těchto strojů je firma Hasselblad. Pro amatérské použití nemají tyto stroje moc velký smysl.

Samozřejmě tento pohled nelze brát jako jediný správný, ale je dostatečně srozumitelný. V dalších článcích bych se s Vámi rád dostal hlouběji do problematiky fotografické techniky, myslím si, že to bude zajímavá výprava.

Na stativ nebo do kabelky?

21. února 2015 v 8:00 | lady Lianna Ellusive
V dnešní době už umí fotit málem i krabička od sirek. Při běžném použití (blog + vyvolat na 10x15) existuje spousta variant a každému podle životního stylu a priorit sedne něco jiného. Každý může tvrdit, že je fullframe to nejlepší, a je to i pravda, ale to ještě neznamená, že jsou zrcadlovky za 50 000 vážně nutné pro úplně všechny.

V první řadě bych ráda předeslala, že každého bude vždycky zajímat až konečný výsledek a rozpětí technických možností přímo závisí na tom, co vás baví fotit. Pro focení sportu je skvělá rychlost zrcadlovky, ateliérové snímky vám usnadní světelný objektiv, ale zároveň existují autoři, pro které není náročnost na techniku tak kritická.

Zálohování v digitální době a virtuální snímky

9. listopadu 2014 v 17:56 | lady Lianna Ellusive
Před nedávnem mi tak přišlo na mysl, že to analogoví kolegové před časem i fotografové, co na film fotí i dnes, mají všechno daleko jednodušší. Nafotí film, mají negativ a z něj udělají fotky. Ukládání řeší krabicemi.

Prostě jen zaostřit blíž

22. července 2014 v 14:52 | lady Lianna Ellusive
Detaily mě zajímaly od doby, co jsem zjistila, že můj mobil Sony Ericsson K550i umí fotit zblízka. Od té doby se to tak trochu vezlo, až přišla zrcadlovka a nastal útlum. Nebyla technika! Každý nováček musí nejdřív zjistit, že ve světě zrcadlovek je tím hlavním slovem "specializace". Způsobů, jak fotit zrcadlovkou detail je několik. Přímo tady na blogu fotografického klubu už o jednom způsobu psala Larone a já teď přináším další:-).

5 dobrých důvodů pro pořízení pevného objektivu

10. dubna 2014 v 8:00 | lady Lianna Ellusive
Technický vývoj jde neustále dopředu a pro běžně fungující civilní uživatele zrcadlovek neexistuje jediný důvod, proč používat "pevná skla". Nás, fotografy, by objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností zajímat mohly. Proč?

1) Konečně pořádný technický rozhled
S klasicky dostupným zoomem se vám nikdy nemůže stát, že při 200 ISO, 1,8/f a 1/4 000 s budete mít snímek stále viditelně přeexponovaný a jediná možnost, jak to spravit je vzdát se zvolené nízké hloubky ostrosti a sametového pozadí a volky nevolky přiclonit.

Rarita ze světa expozimetrů

2. ledna 2013 v 17:28 | Lianna Ellusive
Jak tak procházím fotografické blogy, hromada mladých blogerek má tátu nebo strejdu fotografa a často narážím na analogovou zrcadlovku Zenit. Shodou náhod máme doma také jednu takovou, už je sice porouchaná, ale v příslušenství se povalovala taková malá zajímavá krabička..

Polarizační filtr

12. listopadu 2012 v 14:52 | Lianna Ellusive
Přáli jste si informace ohledně polarizačních filtrů, protože řada z vás si chce tohoto šikovného pomocníka pořídit pod stromeček. Z toho důvodu jsem tvorbu článku na toto téma zařadila na první místo seznamu úkolů, abyste měli dostatek času:-).

Když jsem začínala fotit, narazila jsem na větu, že jediný polarizační filtr se nedá nahradit počítačem. V čem je ta vzácnost? Světlo se stejně jako drby šíří všemi směry a polarizační filtr dokáže propustit paprsky pouze v jednom směru. Který směr má filtr propustit ovlivníte právě Vy natáčením filtru. "Ten zbytek" jednoduše zablokuje.

Přechodové filtry

9. listopadu 2012 v 16:28 | Lianna Ellusive
Lidské oko se bez větších problémů dokáže přizpůsobit rozdílům v jasu scény. Foťák už tu možnost nemá. I když zvládne dynamický rozsah scény ( rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem scény), nedokáže sám od sebe udržet celý obraz v polotónech, pokud je typicky obloha světlejší, připadně sníh nebo písek.

Potřebuju zrcadlovku? Díl 2 - výhody a nevýhody bezzrcadlovek

9. října 2012 v 15:18 | Lianna Ellusive
Pro fotografii je nejdůležitější esencí světlo, jak množství, tak kvalita. V první části jsme nakousli téma bezzrcadlovek, kompaktních fotoaparátů s větším snímačem.

Pokud bereme v potaz finance, začátečnická zrcadlovka i kompakty s velkým snímačem stojí zhruba stejně. Bohužel (bohudík) pro všechny se nedá jedna z variant jednoduše smazat. V minulém díle jsem zmínila, že s kompaktem jsme méně nápadní, díky snímacímu čipu 4/3" - APSC v kompaktním těle pořídíme fotky srovnatelné kvality se základní zrcadlovkou.

Potřebuju zrcadlovku? Díl 1

17. září 2012 v 14:51 | Lianna Ellusive
Regál s výběrem foťáků většinou začíná cvakátky za 2 000 a končí u fullframových těl za 120 000. Může se zdát, že zrcadlovka je to jediné, čím se dá fotit (mezi davem kompaktů ji zaručeně poznáte, vypadá tak nějak váženěji). Výrobci se ale snaží nabízet různé alternativy, které pro běžné focení stačí (i s vyvoláním fotek na 10x15, 13x18 nebo 20x25).

Giottos Vitruvian VGR 9264

26. srpna 2012 v 20:05 | Lianna Ellusive
Hlásím se Vám jako novopečená správkyně rubriky Technika:-). Byla vytvořena za účelem představování Vaší fotovýbavy a byla by škoda, kdyby současný počet článků byl tím konečným. Často se stává, že vám jako fotografovi přiroste Vaše nádobíčko k ruce. I když na internetu tvrdí, že zrovna ten Váš nestojí za nic, důležitější je to, jaké fotky vzniknou. Tak se neostýchejte a posílejte mi články o Vašich elektronickým mazlících:-)

Mail: fotografia-klub@seznam.cz
Předmět: Technika

Uveďte přezdívku, blog a nebojte se přidat ukázky Vašich snímků.

Teď už ale k mému stativu:-).

Fujifilm HS20 EXR

28. prosince 2011 v 22:31 | L'Artiste
Je to půl roku, co jsem dostala foťák Fujifilm HS20 EXR a jsem s ním ohromně spokojená. Bylo to řešení přesně pro mě - není ani moc velký, ale ani příliš malý, nemusí se k němu dokupovat drahé objektivy, ale přesto zvládne fotit jako zrcadlovka. A potěšila mě i cena - asi 8 000 Kč...

 
 

Reklama