rady a nápady

Raw? Co je to a jaké to má výhody?

6. listopadu 2016 v 10:00 | Soňa K. Photography
Rozhodla jsem se, že napíšu článek na tohle téma. Poslední dobou o něm slyším kolem sebe hodně a tak jsem vás s tímto tématem chtěla seznámit. Sice nevím o tom vše tak nějak skvěle, ale dám sem své postřehy, které jsem sama zachytila při focení do tohoto formátu. Než budeme pokračovat, bylo by správné vás nejdříve seznámit s tím, co to vůbec takový raw je?

Co je to raw?

RAW je obrazový formát, který obsahuje minimální zpracovaná data ze senzoru. Pochází z anglického slovíčka raw = syrový, neupravený. Proto jsou fotky v tomto formátu takové nemastné neslané, jak by se dalo říct, jsou něco na způsob digitálního negativu, i když s negativem to nemá skoro nic společného. Tento formát se dá nastavit na mnoho novějších fotoaparátech, které mají možnost fotit jak jenom do JPEGu, tak jen do rawu a nebo do obou najednou. RAW formát se nejvíce používá při focení snímků, na kterých vám nejvíce záleží, protože v tomto formátu můžete upravit hodně chyb, kterých jste se při focení dopustili a tak můžete fotku zachránit.

Jak na úpravu fotky v Photoshopu

27. března 2016 v 8:00 | Daniela
Přišel čas posunout se zase trochu dál.
Dnes nás teda čeká návod toho, jak upravuju fotky v Photoshopu.
Možná se bude zdát, že je to tentokrát daleko složitější, ale spíš to bude tím, že o tom, jak upravovat v PS vím daleko víc, než jak na to v Zoneru a je toho daleko víc. Nicméně se jedná o identické postupy, jen jsou prováděny v trochu jiném prostředí.

Určitě se ale nelekněte toho množství. Já jsem návod dělala způsobem, že jsem popsala to, co se mi nabízeli při úpravě této konkrétní fotky, ale těch možností, co se dá dělat je daleko více. Takže doufám, že se vás zúčastní projektu co nejvíce, abychom si ukázaly, co jde. A také, pokud chcete něco vědět, prostě napiště a já udělám podrobnější návod konkrétní úpravy.
Nešel vám třeba přidat Text? Nevadí. Tak, jak je úprava popsána v tomhle návodu je dost strohá (protože toho bylo hodně a nechceme mít několika metrové články). Příště se můžeme zaměřít jen na úpravu textu.


1. Na prvním obrázku můžeme vidět pracovní plochu Photoshopu. Přes složku File a Open (otevřít) jsem si našla složku s uloženými fotografiemi.
Formát DNG má trochu jinou ikonku než běžný jpg soubor, který je zobrazen jako náhled fotografie.
Pokud bych si vybrala jpg soubor a otevřela ho, otevře se mi jako podsložka na ploše editoru a můžu fotku začít rovnou upravovat (k čemuž se postupně stejně dostaneme, popřípadě přeskočte návod o úpravě Rawu rovnou do míst, kdy se z Raw editoru vrátíme zpět na plochu PS).

Pro procházení fotografií, podobně jako jsme to u Zoneru viděli v Průzkumníku - Manager, slouží samostatný program Bridge, z kterého se dá také fotografie vybrat a otevřít v Raw editoru, nebo popřípadě v Photoshopu. To co ale v Zoneru funguje na jednom místě je v tomto případě rozděleno do tří "samostatných" editorů.

Já si ovšem vybírám Raw soubor, který se po otevření objeví ve zcela novém okně - Raw editoru.

Jak na panorama v Zoneru .....

21. března 2016 v 8:00 | Soňa K. Photography
Rozhodla jsem se, že přidám ještě trochu svých zkušeností sem do klubu. Jelikož upravuju hlavně v Zoneru, jelikož jsem se do Photoshopu nebo Lightroomu ještě nikdy nepustila, tak jsem si řekla, že pro vás udělám článek, jak upravit fotky v Zoneru, aby byly panoramatické. Myslím, že docela dost lidí by někdy chtělo udělat panoramatickou fotku a třeba ani neví, jak na ní, proto tady udělám takový menší návod, co a jak se musí udělat, aby z toho panoramatická fotka vznikla.
Jak jsem zjistila, není ani potřeba mít stativ a i bez něj se pořídit taková fotka dá. Sama jsem to zkoušela a ta fotka, která z toho vznikla, byla pořizovaná bez stativu. Potřebovala jsem něco nafotit, abych právě k tomu mohla udělat tento návod. Samozřejmě se stativem by to bylo mnohem lepší. Nejlepší je mít panoramatickou hlavu přímo na stativu a tím se dají pořídit pak super fotky, kdy tam není pak tolik nepřesností.
Fotky jsem pořizovala do RAWu, takže ještě než jsem začala fotky k sobě spojovat, upravila jsem si je v RAW editoru, abych je mohla vyvolat do formátu jpg.Jak na to .... PicMonkey 2. díl

12. března 2016 v 8:00 | VendyW

V minulém článku jsem vás seznámila, jak na úplně
základní úpravu fotky (jas, kontrast, doostření, barvy) v programu
PicMonkey. Tento program poskytuje i další možnosti úprav, a to různé
efekty, přidání textu do fotky, rámečky, textury, základní retuše portrétů
a koláže. Bohužel dřív toho nabízel víc, ale část byla zpoplatněná a tak o
dost zajímavých úprav je jeho nynější verze ochuzená.

Vrátíme se teď na titulní stranu programu a na levou lištu kde si vybíráme co chceme
v editoru dělat. Při otevření programu se vám jako první ukazují základní
operace. Když kliknete na ikonku hůlky, dostanete se na efekty, které
můžete při úpravě fotek použít.


Jak na úpravu fotky v Zoneru

9. března 2016 v 10:00 | Daniela
Jelikož se mi to trošku rozleželo v hlavě, slibováný článek o úpravách ve Photoshopu bude až příště. Nejdřív se podíváme na Zoner. Byl pro mě daleko jednoduší, zvlášť proto, že v něm moc neupravuju a dělám opravdu jen ty základní věci a už se nepiplu se složitějšími úpravami.
I pro většinu z vás je daleko dostupnější. Dá se tuším, stejně jako u všech programů, stáhnout zkušební verze, na které si můžete upravování vyzkoušet. A cena tohoto editoru není tak závratná.
Za co se omlouvám, nemám bohužel nainstalovanou verzi v češtině. Musela bych hledat licenci, odinstalovat a pak zase instalovat znovu, ale počítám s tím, že pokud máte také Zoner 16, pak jsou všechny ikonky na stejných místech. Kde budu vědět, budu se snažit doplnit, jak se která funkce jmenuje v češtině.


Jak na to .... PicMonkey 1. část

4. března 2016 v 8:00 | VendyW


Jak se blíží začátek nového Danieliného
projektu Před a po, který bude věnován úpravě fotografií,
napadlo mne že by možná přišlo vhod seznámení s možnostmi,
které skýtají online editory. U sebe na blogu se dost často setkávám
s názorem, že fotky se nemají nijak upravovat, že se mají prezentovat
tak jak jsou. Možná že tenhle názor pramení ze strachu že by se
nenaučili s editorem pracovat a tím pádem by mohli přijít o
fotky na kterých jim záleží. Dalším důvodem v mnoha případech
je i to, že za některé známé editory se platí dost vysoké sumy.
A v tomhle případě výborně na základní úpravy slouží online nebo
také free editory. Já používám na úpravy fotek čtyři editory,
dva online a dva které jsou ve volné verzi dostupné k nainstalování
do počítače. Online to jsou PicMonkey a Pixlr a nainstalované
Photofiltre 7 a Photoscape. Jako s prvním editorem vás chci seznámit
s PicMonkey. Já těmto editorům říkám klikací, to jest vyberu fotku -
kliknu, nahraji do editoru, vyberu co chci udělat - kliknu - nahraju
upravenou fotku a je hotovo. Žádné zdlouhavé procesy, žádné
dlouhé sezení u monitoru. Ovšem také žádné velké nároky.
Ale na základní a mnohdy naprosto dostačující úpravy kontrastu,
ostrosti, jasu a barevného ladění naprosto stačí. Ale umí i další
věci a to si všechno ukážeme. Jedinou malou chybkou je,
že některé úpravy jsou i přes to, že se jedná o free verzi
přístupné jen po zaplacení. Ale to se týká úprav pokročilejších jako
rámečků, textů (písmo v češtině je zde bohužel, jako ve většině
editorů z koncovkou com. jen v základních fontech) a koláží. A to že
hůř pracuje s větším formátem fotek, např. když nahrajete fotku
v původní velikosti. Ale pokud na blog dáváte fotky o rozměru třeba
1600 px a menší, bez problémů je schroustá.

Editor se spustí když zadáte ve vyhledavači adresu picmonkey.com
a kliknutím na ní se vám zobrazí titulní stránka.


Kde hledat informace - Jak na úpravu rawu?

16. února 2016 v 7:00 | Daniela
Vzhledem k nově chystanému projektu, který se má zabývat úpravou fotografií, mě napadlo sepsat nějaký článek o tom, jak se s těmito úpravami vypořádat. Jenže nastal problém. Mám sepsat nějaký návod "Jak na to v Zoneru nebo ve Photoshopu"? Bylo by třeba sepsat přímo nějaký seriál, který by vše srozumitelně vysvětlil.
Protože mi bylo tak nějak naznačeno, že velká většina pravděpodobně nebude úplně vědět, jak má zacházet s Rawem a co to vlastně je, pokusím se zaměřit na úplné základy.

Než se zbytečně namáhat s článkem, který by byl vlastně jako flusnutí do moře, se raději pokusím tímto článkem shrnout, kde tyto informace najdete sami, a taky nejspíš v daleko čitelnější a pochopitelnější formě, než o co bych se tu snažila já.
Takže nejdříve... Co to ten RAW vlastně je?

Vývoj a cesta 3 (Závěr?)

29. prosince 2015 v 19:09 | Lenacia
Předchozí články:

Dostávám se do roku 2014. Maturitní ročník Užité fotografie pomalu končí, schyluje se k závěrečným zkouškám.
Začneme ale hezky popořadě od Ledna. To jsem fotila jeden ze svých posledních autoportrétů, a to v zimě v krátkém tričku ve sněhu a s horečkama.

Vývoj a cesta 2

5. prosince 2015 v 2:03 | Lenacia
Pokračování článku: Vývoj a cesta

Přichází rok 2013. Já si užívám dalšího roku na Užité fotografii a už ke konci ledna se účastním svého třetího fotokurzu, jednalo se o fotografování koní na sněhu. Ačkoliv jsem měla i několik pohybových fotek, já osobně mám na focení koní nejraději portréty a to nejlépe ty čisté klasické, a jelikož mi jdou skutečně nejlépe, zveřejním právě ty.

Vývoj a cesta

20. listopadu 2015 v 10:41 | Lenacia
Jak dobře fotit. Tak o tom si buďto můžete za velké peníze koupit brožury a knihy (přičemž, věřte mi, za to stojí z celé té fototématické literatury jen tři knihy, z čehož dvě jsou zdarma na vlastním internetovém serveru), a nebo jsou to měsíce a roky práce, zbírání techniky, zkušeností a toho 'správného oka'.
Jsem Lenka Smetanová, je mi 21 let, vystudovala jsem obor Užitá fotogafie a média, fotím od svých 7 let, a velká část fotokomunity mě zná pod jménem Lenacia. Věnuji se umělecké fotografii a fotodokumentaci. Ráda bych si s vámi dneska popovídala o svém fotografickém vývoji, a dala vám několik dobře mířených rad pro vaši fotogafickou cestu.
Lenacia PHOTOGRAPHY: Vývoj a cesta

Focení mě naučilo

3. listopadu 2015 v 9:27 | Metteorwa
Možná to bude znít divně, ale to co mě v první řadě focení naučilo, je nefotit...Oukej přiznávám, je to trochu přemrštěná formulace. Ale je fakt, že za poslední rok, dva, jsem si začala všímat toho, že fotím o dost méně. Poměrně zásadním důvodem je samozřejmě i náročnější škola, práce, "dospělácké" starosti. Prostě už nejsem puberťačka na střední, co si mohla dovolit trávit hodiny a hodiny focením a další hodiny postprocesem fotek a blogováním o nich.
Ale není to jen tím. Dřív jsem fotila všechno. Doslova. Byla to droga, cokoliv se kolem mě jen mihlo, muselo být vyfoceno. Fotit jsem nepřestala...jen se změnil můj postup. I když mám k dispozici digitál, připadá mi, jako kdybych měla v hlavě vsugerovaný film. Prostě fotím jen to, o čem jsem stoprocentně přesvědčená, že to za to stojí - i tak však mám stále dostatek odpadu. A ty fotky ani tak nejsou o moc lepší, jen jich je prostě míň. Focení mě naučilo být úspornější.

Falešný Polaroid efekt

28. února 2015 v 8:00 | lady Lianna Ellusive
Mléčné ladění tónů snímků a všechny možné valéry barev podle toho, jak moc je materiál prošlý. Kouzlo jednoduchého faktu, že balíček sedmi papírků do Polaroidu koupíte za 700 Kč a za ty peníze máte jenom sedm zmáčknutí spouště. Každá fotka je originál a vyznění fotografií se pomalu stává legendou. Na internetu se dají sehnat už připravené Akce nebo Předvolby, které nahrajete a použijete. Já vám dnes ukážu, jak se dá na fotce Polaroid efekt vytvořit ručně.

Netradiční bokeh

5. prosince 2013 v 13:00 | signorina Lily
Několikrát jsem na internetu narazila na "návod" na netradiční bokeh, ale nedávno jsem k tomu i četla diskuzi, kde se vedla vášnivá debata o tom, zda to funguje či ne. Nedalo mi to a musela jsem si to taky zkusit. Samozřejmě jsem se o to pokoušela hned jak jsem to prvně uviděla, jenže to jsem měla zrcadlovku v ruce skoro poprvé a neuměla s ní pořádně, vlastně vůbec. Nevyvedlo se, tak jsem ztratila zájem. Druhý pokus už ale vyšel o něco lépe a tak jsem se rozhodla se s vámi o pár výtvorů podělit.


Svícení odrazem

14. ledna 2013 v 9:00 | signorina Lily
Tento článek bude určený spíš pro začátečníky, ale třeba si v něm i ti pokročilejší najdou své - nebo naopak přispějí dalším názorem. Určitě už jste se setkali s tím, že máte skvělý záběr, ale zdroj světla je slabý, špatně umístěný a vytváří nepěkné stíny. To všechno se dá vyřešit s pomocí drahého fotografického vybavení, ale i podomácku. Protože já sama žádné takové vybavení nemám, zaměřím se na ty domácí metody.

Jako první příklad, špatný příklad, ukázka portrétu.Příjemný a přirozený letní portrét, exponovaný nejlépe jak mohl být, přesto není úplně dobrý. Jak je vidět, bylo jasno, takže na slečnu svítilo ostré sluneční světlo, které způsobilo nepěknmé stíny v obličeji a také na vlasech a oblečení. Největším problémem jsou asi oči ve stínu. Tohle se hodně špatně napravuji ve Photoshopu, i když také se to dá, ale o tom třeba jindy.


Jak na manuální ostření

8. srpna 2012 v 14:52 | Lianna Ellusive
Když jsem procházela fóra ohledně toho, co už bylo o manuálním ostření napsáno, setkala jsem se nejčastěji s reakcí "Na co potřebuješ ostřit ručně? Automatika je spolehlivější, výsledky z ručního ostření jsou použitelné málokdy a mimo makro a portrét při nízké cloně je automatika všemocná." Specializované servery taky řeší spíš automatiku a různé sledovací systémy a ohledně manuálního ostření se omezují na pár řádků.
 
 

Reklama