PŘED a PO

6. kolo projektu PŘED A PO

16. listopadu 2017 v 21:50 | Soňa K. Photography
Nějak jsem se zase odebrala na chvilku mimo blogový svět, ale zase jsem tady. Řeknu vám, že stěhování je příšerné období, i když jakýmsi způsobem i krásné. Ale konec mých žbleptů o mém soukromí a vrhneme se na fotografie z projektu, které jste mi zaslali. A rozhodně jste mi udělali radost, protože jsem tolik fotek nečekala, když jsem viděla, jak to vypadá v jiných projektech. Takže máme se na co dívat.

Chlöe Noir (http://sinister-death.blog.cz/)

První fotku mi zaslala nová členka Chlöe, která si s úpravou mnou focené fotky poradila velice dobře a musím říct, že její tajemné provedení se mi rozhodně líbí. Opravdu to vypadá hodně povedeně, nemám k tomu žádnou vítku, protože je to uděláno opravdu profesionálně. Je vidět, že Chlöe hodně sedí tmavý styl.

6. kolo projektu PŘED A PO - zadání

2. října 2017 v 18:29 | Soňa K. Photography
Tak jsem tady s dalším zadáním. Vybrala jsem jednu fotografii, kterou budete moci upravovat a nějak ji vylepšit. Je dána jak v formátu raw, tak i jpg. Přeci jen někdo raději pracuje s formátem raw, aby z fotky toho mohl vytáhnout mnohem více než z jpg formátu.
Fotka je pořízena teď nedávno v našem šumavském lese ráno při svítání. Určitě to není tohle těžká fotka na úpravu, nejspíše úpravy budou hodně podobné, ale začneme rozhodně zlehka, aby si každý mohl vyzkoušet práci s editorem fotek, než se dostaneme na další a složitější úpravy.
A jak fotka vypadá? Tady máte náhled a hned pod náhledem odkaz na stažení.


http://www.uschovna.cz/zasilka/QJPZ5PSUKTL7LBTU-BAP/


Uzávěrka tohoto kola je 31. 10.
Své upravené fotografie posílejte na email: fotografia-klub@seznam.cz

5. kolo projektu PŘED a PO

2. října 2017 v 13:58 | Soňa K. Photography
Tento projekt, který docela každý rád plnil najednou utichl. A není se čemu divit, když do posledního 5. kola přispěl jen jeden člen a to já. Ráda bych v něm tedy pokračovala, ale než budeme pokračovat, je třeba představit i poslední fotografii, která přišla. Téma bylo volné a proto se každý mohl vyřádit, jak se mu zlíbilo. A toho jsem se zhostila svou fotografií, kterou mám i u sebe na blogu a na ní jsem použila největší úpravy, kdy jsem si tam doplňovala i nějaké ty obrázky k tomu. Nemůžu hodnotit svou práci, to bude tedy na vás, aby jste to ohodnotili.

Tahle fotka měla vyobrazovat lesní vílu, která pouští motýlky z dlaní. Jelikož to vypadá jako podzimní krajina, nechala jsem to tak, protože se mi moc líbila a bylo to takové zajímavě kontrastní. První, co jsem udělala, poupravila jsem základní věci, jako je jas, kontrast, živost a doostřila. Poté jsem to převedla z rawu do jpegu. Otočila jsem obrázek zrcadlově a uložila. Tyto věci jsem prováděla v Zoneru. Pak jsem si otevřela Photoshop, kde jsem pokračovala dál. Stáhla jsem si obrázek motýlků, které jsem vložila do obrázku po tom, co jsem je vyřízla. Snížila jsem viditelnost, aby nebyly tak ostré a líp zapadly do krajiny. Pak jsem si pohrála s barevným tónováním, kdy jsem se to snažila dostat skoro do černobílé verze, ale tak, aby to mělo spíše chladnější barvy. Tím pádem se dostali motýlci do černobílé barvy a tím vypadají zajímavěji. To by bylo asi tak nějak vše, co jsem s fotkou udělala.
Soňa K. Photography
http://sonak-photography.blog.cz/

PO

PŘED

A jak to tedy bude nadále? Do dalšího kola připravím fotografie, které budou volně ke stažení. Budou to moje fotografie, které jsem já v průběhu roku nafotila. Budete tedy moci dělat úpravy, tak jak se vám zlíbí. Chci tento projekt obnovit, jelikož i úprava patří k fotografii, proto bych byla ráda, kdyby jste se i vy zapojili a projekt obnovili.

4. kolo PŘED A PO | Zadání příštího kola

8. listopadu 2016 v 8:00 | Daniela Blatová
Máme tu předposlední várku fotek v tomto roce. Další kolo bude poslední. Poslední v tom slova smyslu, že bych tento projekt začátkem roku ráda pojala trochu jinak, i když nijak velké změny nechystám.
Jsem opět velmi ráda za účast, jelikož se sešla spousta urpavený fotek. Některé mě opět zase překvapily, jelikož jsem čekala trochu jiný výběr. Koneckonců, to proč jsem jich na výběr dávala tolik mělo být takové popostrčení k tomu, že s něma můžete dělat opravdu hodně velké změny, což asi nejvíc uvidíte na té mojí úpravě. Ale jako vždy jste se s tím poprali na výbornou.

Jelikož budeme mít do konce roku poslední kolo, příště bude:

TÉMA: VOLNÉ


A jako vždy připomínám pravidla:
 1. Úpravy mohou být jakékoliv, meze se ničemu nekladou. Dbejte ale na řádné zaznamenání zdrojů, pokud používáte například cizí fotky nebo akce, které majitelé poskytli pro nekomerční použití. V případě online editorů uveďte stránku.
 2. (Fotky sice pokytuji svoje a pro účely blogu. Úpravami sice vkládáte do fotografie svoji autorskou hodnotu, prosím ale, abyste ani tak fotky nevydávali za své. Pokud na mě uvedete zdroj, nemám nic proti tomu, když fotku později zveřejníte na svých stránkách.)
 3. K fotce je povinné přidat krátký popisek, kde jste upravovali, jakým způsobem. Pokud budete podrobnější, tím líp.
 4. Email: fotografia-klub@seznam.cz
 5. Max počet poslaných fotografií: 1 upravená
 6. Velikost: minimálně 800x600 čím větší, tím lepší
 7. Termín odevzdání: 31.12. 2016
 8. Mohou se účastnit i nečlenové!!

Mike - www.mikehoblog.blog.cz

Jako první poslal svoji úpravu Mike, snad v zápětí po zveřejnění zadání.
Líbí se mi barvy vody a i přidaná mlha. U ní bych se ale zastavila a zkusila ji víc vyšperkovat. Jde vidět, že je uměle přidaná, jdou vidět kolečka od tahu štětcem. Já bych asi použila přechod nebo víc štětcem táhla, aby se nedělali takové shluky, ale byla ta mlha plnynulá. Jinak jako vždy dobrá práce.


3. kolo PŘED A PO - Fotky | Zadání příštího kola

4. září 2016 v 13:33 | Daniela Blatová
Prázdninové dva měsíce utekly jako voda. Musela jsem se dívat do historie, jestli jsem ten termín nespletla a opravdu je už teď a ne až příští měsíc. :D Musím, že se vás tentokrát zúčastnilo opravdu hodně a všechno jsou to velmi povedené úpravy.
Jelikož jste mi do mailu posílali návrhy, co v dalším kolem, vzala jsem je do úvahy a další úpravy budou tedy dle vás.

První z nich byla, že těch fotek k úpravám by mohlo být více, vzhledem k tomu, že se jedná o dvouměsíční projekt, ti, co zvládnou úpravy během chvilky tak potom nemají dlouho dobu do čeho píchnout. No, uvidíme, jak se budete tváříž až zjistíte, kolik jsem vám toho naložila teď. :D
A další z žádostí se týkala tématu (i když to bylo myšleno v žertu), dalším tématem k úravám budou KRAJINKY. :P A protože je těch fotek víc, nebudu vám sem dávat náhledy, ale rovnou se mrknětě do úschovny.

Fotografie jsou opět jak v Raw formátu, tak v jpg. Součástí je jedno panorama složené ze 4 fotek (tyto fotky jsou pouze v raw a pak teda již složené panorama v jpg).

Odkaz ke stažení:

A jako vždy připomínám pravidla:
 1. Úpravy mohou být jakékoliv, meze se ničemu nekladou. Dbejte ale na řádné zaznamenání zdrojů, pokud používáte například cizí fotky nebo akce, které majitelé poskytli pro nekomerční použití. V případě online editorů uveďte stránku.
 2. (Fotky sice pokytuji svoje a pro účely blogu. Úpravami sice vkládáte do fotografie svoji autorskou hodnotu, prosím ale, abyste ani tak fotky nevydávali za své. Pokud na mě uvedete zdroj, nemám nic proti tomu, když fotku později zveřejníte na svých stránkách.)
 3. K fotce je povinné přidat krátký popisek, kde jste upravovali, jakým způsobem. Pokud budete podrobnější, tím líp.
 4. Email: fotografia-klub@seznam.cz
 5. Max počet poslaných fotografií: 1 upravená
 6. Velikost: minimálně 800x600 čím větší, tím lepší
 7. Termín odevzdání: 31. 8. 2016
 8. Mohou se účastnit i nečlenové!!

Misty - www.mistyvisi0ns.blog.cz (neaktivní)

Opět jako první poslala upravenou fotku Misty. Když porovnám původní a upravenou, jde sice vidět nějakou změnu a upravená fotka jako taková vypadá celkem dobře, ale představovala jsem si trochu větší změny. Je fajn, že jsi trochu tmavila víčka a dodělala jakýsi make-up, ale vzhledem k úpravám v úrovním nebo možná i tím, že sis hrála s barvami je kůže posle mě zase moc tmavá, i když jsi obličej zesvětlovala. Pramínků ve vlasech jsem si vůbec nevšimla. :D Klidně jsi to mohla trochu "přehnat". Ale jinak je to dobrá úprava, střídmá, nic s ní nepokazíš a s klidem bych ji takhle "klientce" poslala.

2. kolo PŘED A PO - Fotky | Zadání příštího kola

11. července 2016 v 8:00 | Daniela
Dva měsíce utekly zase jako voda a je čas na další kolo PŘED A PO. Naposled jste měli volné téma, tudíž jste mohli poslat jakoukoliv fotku, kterou jste nějak upravili, ať už šlo o jakékoliv úpravy. Čekala jsem trochu větší účast, když jsem vám takhle "povolila", ale zdá se, že se nepřehoupneme přes to magické číslo 3 účastníků (se mnou 4). Alespoň že se stále nejedná o ty jedny a samé jedince, ale do druhého kola přispěly úplně nové tváře. :)

Opět děkuji všem, kteří si našli čas poslat své fotografie a jako vždy, než se vrhnem na fotky, další téma bude trochu těžší.

1. kolo PŘED A PO - Fotky | Zadání příštího kola

7. května 2016 v 15:40 | Daniela
Dva měsíce utekly jako voda a tak tu máme historicky první fotky z projektu PŘED A PO.
Abych byla zcela upřímná, trochu mě zamrzelo, že z toho prvotního ohlasu, který byl docela velký se ve výsledku sešlo docela málo fotek. Ale na druhou stranu s příchodem jara se nahrne spousta elánu do jiných věcí a focení šlo z mé strany taky bokem. Fotky co přišly mě opravdu potěšily a jsem z nich nadšená. Jsou naprosto úžasné a já sama žasnu, co z té původní nakonec vzniklo.

Takže děkuji všem, kdo si našli čas a pustili se do toho. Ale než přejdeme k fotkám, rovnou si řekneme, co nás čeká příště!

TÉMA: VOLNÉ

Napadlo mě, že by nebylo špatné zadání trochu obměnit a trochu vám to ulehčit. Proto příště máte volnou ruku v tom, co budete upravovat. Vyberte si cokoliv ze svých fotek! Jediné, co se mění je, že mi zároveň s upravenou fotkou musíte poslat taky původní neupravenou, aby bylo s čím srovnávat.

PŘED A PO | Zadání 1. kola

5. března 2016 v 10:00 | Daniela
Konečně je tu (doufám) dlouho očekáváná chvíle, kdy se dozvíte, jaké fotky k úpravě jsem si pro vás připravila. Řeknu vám, že kvůli vybírání z té spousty fotek, co mám, jsem měla zlé sny. Chtěla jsem na začátek něco jednoduššího, něco, co by se upravovalo téměř samo. Takže jsem prozatím vyřadila portrét. Na retuš a podobné věci máme nejspíš ještě čas. A díky VendyW se vám otevřely další možnosti, co s fotkou provést.

Pro ty z vás, kdo nový projekt nezaregistorvali, připomínám pravidla!!!
 1. Úpravy mohou být jakékoliv, meze se ničemu nekladou. Dbejte ale na řádné zaznamenání zdrojů, pokud používáte například cizí fotky nebo akce, které majitelé poskytli pro nekomerční použití. V případě online editorů uveďte stránku.
 2. Fotky sice pokytuji svoje a pro účely blogu. Úpravami sice vkládáte do fotografie svoji autorskou hodnotu, prosím ale, abyste ani tak fotky nevydávali za své. Pokud na mě uvedete zdroj, nemám nic proti tomu, když fotku později zveřejníte na svých stránkách.
 3. K fotce je povinné přidat krátký popisek, kde jste upravovali, jakým způsobem. Pokud budete podrobnější, tím líp.
 4. Email: fotografia-klub@seznam.cz
 5. Max počet poslaných fotografií: 1
 6. Termín odevzdání: 30. 4. 2016
 7. Mohou se účastnit i nečlenové!!

Odkaz ke stažení fotografií:

http://www.uschovna.cz/zasilka/HS455LP9SJ2P6K4L-XCI/

http://www.uschovna.cz/zasilka/HS44GJ8PYI3DF5U9-C6T/

Pozor! Jeden odkaz může být stažen pouze 30x, proto jsou dva, pro případ, že by nestačil.

Ti, kdo nepotřebují Raw si mohou stáhnout i přiloženou fotku v článku. Stačí na ni kliknout pravým tlačítkem myši. Vybrat zobrazit obrázek a fotka se zobrazí v původní velikost.


Připomínám, že mi můžete do mailu posílat vlastní nafocené fotografie, které můžete poskytnout jako podklad pro další kola projektu. Něco jste upravili, myslíte si, že se vám to fakt povedlo a chcete vědět, jak se s fotkou poperou ostatní? Podmínkou je, aby byla jak ve formátu jpg, tak ve formátu raw a nijak neupravovaná. Ideálně vyvolat jpg z neupraveného raw formátu, aby bylo jasně vidět další úpravy. Jak na to se dozvíte v dalším článku, který je naplánován.

Představení projektu | PŘED A PO

23. ledna 2016 v 12:00 | Daniela

V čem spočívá:
Projekt Před a po (zkráceně PaP) nebude tak úplně o focení, ale spíše o tom, co se děje poté v editorech. Ačkoliv se mnou nemusí všichni souhlasit, úprava fotek a jejich post proces je podle mě také velmi důležitou částí fotografie (stejně jako dříve vyvolávání v černé komoře).
Je jen na fotografovi jaké množství úprav fotografie potřebuje, ať už jsou to pouze základní úpravy k doladění histogramu, kompletní retuš nebo fotomontáž, která z původní fotky udělá vlastně úplně něco jiného.

Jak to bude probíhat:
Na začátku dostanete fotografii v raw a jpg formátu tak, jak mi ji vyflusl fotoaparát (tedy nijak neupravovanou). Jestli si vyberete raw nebo jpg je čistě na vás. Zohledňuji, že některé editory úpravu raw nepodporují. Oba formáty budou volně ke stažení přes nějaký druh úschovny nebo veřejného uložiště. Po stažení ji upravíte, tak jak se vám bude zdát, že je to nejlepší a můžete k tomu využít veškeré možnosti, které se vám nabízejí. Až bude vypadat, jak si myslíte, že to má být, pošlete mi ji zpátky. Pro více informací si přečtete pravidla.
V průběhu projektu můžete také posílat svoje fotografie (samozřejmě v raw nebo jpg nijak neupravované), které můžete nabídnout jako podklad pro úpravu.

Pravidla:
 • k úpravám můžete použít libovolný editor a úpravy. Výsledné fotografie zasílejte ve formátu jpg nebo tiff
 • není povoleno používat takové formy úprav, které by porušovaly něčí autorská práva (př. akce, stock image apod.)
 • co se týče úprav, žádné omezení neexistuje, ale jestliže budete používat cizí práci, je třeba uvádět zdroj!!!
 • je povolenou používat i tzv. stock image tedy další fotografie, které můžete kolážovat, přidávat další apod. Přesvědčte se, že používáte pouze takové soubory, které sám autor k takovému účelu poskytl. V takovém případě je nutné uvést zdroj (stačí do emailu poslat spolu s fotkou odkaz, odkud fotky jsou a já zdroj v článku uvedu)
 • aby se tenhle projekt neminul účinkem je také povinností alespoň stručně napsat, jaký druh úprav jste použili a jak jste postupovali. Můžete udělat screen vrstev nebo využít jiných prostředků. Není nutné udávat tyhle informace dopodrobna, ale tak, aby bylo všem jasné, co jste s fotkou prováděli.
UKÁZKA:


Fotky nemusíte posílat takhle krok od kroku, ale stačí pouze výsledná, poslední fotografie. Na tomhle chci jen názorně vysvětlit, o co v tomto projektu jde a především, jak by měl vypadat popis vaší práce.

1. fotka - Jedná se fotku, kterou obdržíte. Nejsou na ní žádné zásahy (možná pouze minimum podle toho, jak máte nastavený raw editor).
2. fotka - Na této fotografii už jsou vidět malé změny. V raw upravuji jenom expozici, snažím se fotku upravit podle histogramu, zvýrazním černé body. Pokud jsou některá místa přepálaná, snažím se je opravit a vyretušuju největší nedostatky na pleti nebo v pozadí. Přidám trochu kontrastu a fotku doostřím, někdy přidávám přímo v raw i vinětaci.
3. fotka - Největší úpravy provádím už přímo v editoru Photoshopu. V záložce Adjustments (nevím, jak je to v češtině) upravuji buď Křivy nebo Úrovně, upravuji barvy v Color balance (posunuji bodu do plusu u červené, purpurové a žluté). Poté si vytvořím novou vrstvu a na ni nanesu přechody barev - tady do pravého dolního roku oranžovou a do levého horního světle modrou, kterou pak prolnu na soft light. U této fotografie se přiznám, že jsem použila jednu akci, která fotku ještě více zesvětlila a přidala oranžový nádech (na ostro už přidám i zdroj). Naposled přidávám vinětaci, která je ve formě nové vrstvy černé barvy, kdy je prostředek umazán a změněno prolnutí a průhlednost. A úplně nakonec kontroluju histogram a popřípadě ztmavuju nebo zesvětluji, aby seděl (vlivem některým úprav se hodnoty trochu posunují).
4. fotka - Na této fotce už je konečná úprava, kdy jsem ještě dodělala sníh (jak se dělá si vysvětlíme v samostatném článku).

Takhle by popis mohl stačit, ale pro příště se budu snažít zaznamenávat kroky trochu přesněji, například i s hodnotami prolnutí/průhlednosti apod., popřípadě s čísly přesných barev (nebudu psát takový sloh, ale budu psát více heslovitě). V průběhu projektu se dozvíme, co bude nejlíp fungovat a jaké informace budou nejpřínosnější. Zatím se prostě snažte tak, abyste nepsali několikastránkové eseje, ale vystihli to nejdůležitější. :)

 
 

Reklama