Jak na úpravu fotky v Zoneru

9. března 2016 v 10:00 | Daniela |  rady a nápady
Jelikož se mi to trošku rozleželo v hlavě, slibováný článek o úpravách ve Photoshopu bude až příště. Nejdřív se podíváme na Zoner. Byl pro mě daleko jednoduší, zvlášť proto, že v něm moc neupravuju a dělám opravdu jen ty základní věci a už se nepiplu se složitějšími úpravami.
I pro většinu z vás je daleko dostupnější. Dá se tuším, stejně jako u všech programů, stáhnout zkušební verze, na které si můžete upravování vyzkoušet. A cena tohoto editoru není tak závratná.
Za co se omlouvám, nemám bohužel nainstalovanou verzi v češtině. Musela bych hledat licenci, odinstalovat a pak zase instalovat znovu, ale počítám s tím, že pokud máte také Zoner 16, pak jsou všechny ikonky na stejných místech. Kde budu vědět, budu se snažit doplnit, jak se která funkce jmenuje v češtině.
1. Po otevření Zoneru se vám nejspíš objeví něco takového. Zde si vybíráte složku, kde máte uložené fotografie, které chcete upravovat.
Úplně nahoře si můžete všimnout modře zvýrazněné ikonky Manager (Správce) - tahle záložka slouží právě pro procházení složek a třídění fotek. Vlevo od ní je ikonka Import. V této záložce zase můžete do Zoneru importovat fotky z foťáku nebo z jiných složek. V původním nastavení je myslím nastaveno, že Zoner automaticky vyhledá všechny fotky a obrázky a nahraje je. Já jsem si tuto možnost vypla, protože to pro mě nemá smysl.


2. Jednotlivými složkami jsem se proklikala až k té, kde mám uložené fotky, které chci upravit. Stále se pohybuji v záložce Manager - Správce.
Jak vidíte, mám dvě fotografie, z nichž jedna je ve fomátu DNG - ta je ve formátu RAW. A druhá je klasicky v JPG.

Když na jednu kliknu, zobrazí se mi její informace. Vpravo můžete vidět histrogram, který zobrazuje tmavé a světlé body. Můžu z něj momentálně vičíst, že mi ve fotce chybí tmavá místa, jelikož na levé straně klesá níž ještě před okrajem.
Pod histrogramem máte boxy, které slouží k nějakému zařazení fotky. Můžete si fotky známkovat, přidávat klíčová slova, přidávat dominantní barvu, podle čehož pak můžete fotku snadno vyhledat, pokud ji nemůžete najít a máte v nich prostě bordel.

A také, všude se vám zobrazuje jak byla fotka vyfocena. U histogramu, úplně dole nad hlavní lištou a samozřejmě pak vpravo v posledním a předposledním sloupečku. Iso, clona, čas, ohnisko, datum a další specifikace jako barevný profil atd.

Čeho si ale tady můžete všimnout, pokud si stáhnete jak raw, tak jpg. Pokud si označíte fotku v raw formátu (jednou na ni kliknete) a potom označíte jpg, všimněte si, že ačkoliv jsem jpg formát vyvolávala z rawu, aby byli identické, zase až tak úplně stejné nejsou a histogram se mírně změní.


3. Pokud na fotku dvakrát kliknu, otevře se mi ve větším novém okně podobně, jakobyste si otevřeli další záložku v internetovém prohlížeči (viz nahoře složka 1. kolo, a záložka s ikonkou složky a lupy s názvem fotky). A úplně nahoře si všimněte, že jsme skočili z ikonky Manager na ikonku Viewer - tedy Zobrazení nebo Prohlížení. Pokud byste se chtěli vrátit zpátky, stačí kliknout u této záložky na křížek a jste zpátky v Managerovi.

Dole se vám také zobrazuje pás, jehož podobu si můžete libovolně upravit. Pokud byste měli ve složce více fotek, pak se jich tam zobrazí daleko víc a můžete si fotky jednoduše posouvat a zobrazovat.

U fotky se vám opět zobrazuje bílý rámeček s informacemi o fotce.


4. Já jsem si v pásu vybrala fotky s koncovkou DNG a dvakrát jsem na ni poklikala. Fotka se mi otevřela v identickém okně, ale pozor, už nejsem v záložce Viewer, ale Editor. A je vám teda asi jasné, že právě v téhle záložce se fotka upravuje.

Pokud si vyberete jpg soubor k úpravě, pak je to vaše konečná. Tady fotky upravíte, uložíte a hotovo.

Jestliže ale chcete zkusit RAW formát, musíte nahoře přejít do záložce RAW (logicky), kterou se dostanete do trochu jiného ač celkem podobného editoru, kde fotku upravíte.


5. Já si samozřejmě vybrala Raw, takže jsem klika nahoře na liště na ikonku a ocitla jsem v takovém okně.

Jak můžete vidět, zmizel nám pás úplně dole a přibyl nám naopak jeden pás vlevo.

Nahoře vidíme miniaturu naši fotky. Tento pás zobrazuje podobně jako v editoru další fotky, mezi kterými můžeme jednoduše překlikávat a vybírat, kterou chceme upravit. A nemusíte se bát, že když upravíte jednu fotku a chcete jít na další, že by se vám vaše práce smazala. Editor si pamatuje úpravy, které jste provedli.

Pod tímto pásem je další s názvem History (Historie). Tady se zaznamenávají veškeré úpravy, které provádíte. Takže, když se vám něco nelíbí a chcete to vrátit zpět (a nechcete používat Alt-Ctrl+Z nebo v záložce edit na ikonku zpět), pak stačí kliknout před nějakou úpravu a můžete začít znovu.

Vpravo teď máte menu, kde se budeme pohybovat nejvíc. A pokud si odmyslíte vzhled, pak obsahuje vesměs ty samé možnosti jako v editoru u JPG.

Pro další obrázek si můžete také přečíst návod (který jsem poskytovala v článku Kde hledat informace), ze stránky milujemefotografii.cz. Pro další krok v něm zjistíte, jak fotku nejlépe upravit a právě proč posouvat zrovna tyhle zarážky.


6. Na tomhle screenu vidíte, jak funguje historie.

Pokud obrázek porovnáte s tím nad ním, všimněte si, jakým způsobem jsem posunovala zarážky v menu vpravo.
Asi sami tušíte, co jednotlivé řádky znamenají.
Nějaký návod na to, jak moc je posunovat nebo proč ano a proč ne ode mě nečekejte. V tomhle je to věc vkusu a také pouze věc každého z vás.
Já se držím nějakých základních pravidel, ale především platí jedno a to: Pokud se vám to takhle líbí, pak je to správně!
Jsem zastáncem toho, aby si každý sám vyzkoušel, co která zarážka dělá a prostě zkoušel a zkoušel, dokud se nějakým způsobem nedopracuje k tomu, jakým způsobem bude fotky upravovat. Žádná metoda podle mě není špatně, jde jen o věc vkusu a protože se pohybujeme v kategorii umění, pak si myslím, že je to povoleno.

Raw je především velmi nápomocný, pokud foťák zrovna neodhadne vyvážení bílé. Tahle fotka není zrovna nejlepším příkladem, takže budu myslet na příště, ale prozatím si to vyzkoušíme "nanečisto".
Druhý box - White balance neboli vyvážení bílé. Upravuji většinou tak, že si vyberu kapátko (červená tečka) a na fotce vybírám co nejnejutrálnější světle šedé místo. Občas se stane (jako třeba u této fotky), že se barvy hodně změní (protože tam šedé moc není) a vlastně se mi to vůbec nelíbí. Pak si posunuju hodnotami ručně až to vypadá přiměřeně. A nebo taky vůbec, protože jsme se já i foťák zrovna trefili.
Pokud jste zkoušeli, připomínám. Špatná fotka, špatný příklad, nejde to na ní efektivně předvést. Tohle si určitě ukážeme ještě někdy jindy.

Já nejčastěji používám tyto základní úpravy (které se vlezly na screen pod ikonkou duhy). V dalších záložkách vedle "duhy" můžete provádět další úpravy, jako převádění do černobílé apod, Korekce deformace objektivem a další.

Pokud jste si pohráli, vyzkoušeli a jste s úpravami spokojení, pak je třeba fotku buď vyvolat a nebo přejít do Editoru, pokud jste s úpravami ještě neskončili. Dole pod oknem úprav tedy klikneme na To the Editor.


7. A jsme zpátky v Editoru.
Vypadá trochu jinak, jelikož jsem si schovala posuvný pás fotek, abych měla fotku na hlavní ploše větší (červený puntík dole uprostřed odkazuje na šipečku, kterou si pás můžu zase vysunout).

Máme vpravo otevřené menu, které je schováno pod Žlutým bleskem (opět červený bodík). Vidíte, že úpravy, které se nabízejí tady jsou úplně stejné jako v RAWU, já už jsem tedy žádné další nevyužila.

Co je potřeba ještě upravit jsou černé tečky ve fotce (prach). Ukážeme si tedy, jak se takové nedostatky retušují a co nám Zoner v úpravách ještě nabízí.


8. Vybrala jsem si nástroj - Retušovací štětec. Nachází se pok ikonkou žehličky (snad to jde dobře vidět).

V menu se vám nabídnou možnosti úprav. V prvním řádku zmenšujete, zvětšujete velikost výběru. Druhý řádek upravuje průhlednost a třetí hustotu. Blur je míra rozmazání a spacing něco jako mezery nebo rozestupy.

Pro mě je většinou důležitá velikost štětce a průhlednost.

Až máte hodnoty nastavené. Přejdeme k fotce. Na klávesnici musíte podržet CTRL a výběr se vám změní na takový terčík. Stále musíte držet a přitom kliknout na místo, kterým chcete nahradit vadu. Já klikla (jak vidíte na obrázku) na fialovou plochu. CTRL pouštím a pak kliknu na místo vady. V mém případě jsem na obrázku klikla na květ, abyste viděli, jak to funguje.

První kroužek, který je více čárkovaný vám zobrazuje z jakého místa si bere informace a zamazává jimi druhý kroužek, který jste vybrali. Pokud vyberete jiné místo a kliknete, všimněte si, že se výběry zároveň posunují.

Pokud se vám vybere něco, co nechcete. Pak musíte znovu stisknout CTRL a vybrat si nové místo. V případě, že jste udělali všechno správně a nic se neděje, pak máte špatně nastavené hodnoty. Je třeba se s tím opět trochu pohrát. Ale pokud nastavíte hodnoty Opacity a Density na maximum (100), měly by se úpravy krásně promítnout a na tom bych zkoušela, jak to vlastně funguje.


9. Rozhodla jsem se, že fotku ořežu, protože se mi nelíbí, že je květ situován na střed. Kompozičně to nevypadá nijak úchvatně.

Nástroj pro ořez najdete dva řádky pod ikonkou blesku vpravo. V menu se vám objeví možnosti pro nastavení. Já jsem použila fixní ořez, kdy se vám poměry stran stále udžují v měřítku 4:3. Pokud se teď nepletu, je to formát pro tisk fotografií, kdy by se fotka měla vlézt na fotopapír bez nějakého ořezu (ale jistá si tím nejsem). Ve Photoshopu používám 4:6, na který jsem už zvyklá a líbí se mi o něco víc.

Aby se vám úpravy promítly, musíte kliknout na tlačítko Apply úplně dole. Pokud byste úpravy přijmout nechtěli a raději chcete začít znovu, pak stačí kliknout na Cancel.


10. Zoner také nabízí spoustu přednastavených profilů, které najdete v ikonce hned vedle blesku.

Já jsem vybrala Filtr pod názvem - Vitality, ale protože byl až moc silný, úplně dole jsem vybrala Průhlednot (Layer opacity) na 66 % a navíc ještě Prolnutí (Mode) Lighten, které to trochu zesvětlilo. V tomhle směru můžete opravdu hodně experimentovat.

Takhle vybraný filtr mi přijde dobrý, kliknu na Přijmout (Apply).


11. A na co jsem fakt úchyl je vinětace. Dávám ji skoro všude. :D V Zoneru jde navíc vytvořit velmi rychle a jednoduše. (Pro ty, co upravují v Rawu - vinětace jde samozřejmě vytvořit přímo v Raw editoru, kde je tahle funce paradoxně pro odstranění vinětace. Ale naštěstí to jde i opačně).

Stačí kliknout na ikonku pod bleskem. Ve výběru najdete spoustu dalších možností k úpravám jako například Úrovně (Levels), nějaké vyvážení různých barev (Enhance color), které také hodně používám, Rozmazání (ale v Zoneru neumím pracovat s vrstvami).

A pak tedy Vinětace (Vignetting). Opět se otevře menu, kde si upravím hodnoty nastavení. A ola lá.


12. Teď už jenom přidat podpis a je to.

Ikonka pro přidání textu je čtvrtá od spodu v pravém sloupečku. Do boxu v menu musíte vepsat text, který chcete a pak už upravujete barvu pozadí, barvu písma, velikost a nějakou tu průhlednost (já jsem ji dala hodně nízkou, aby se tam podpis skoro ztrácel).

A to je vše přátelé. Na poslední obrázku můžete vidět rozdíl ořezu 4:6 (před) a ořez v poměru 4:3.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daniela Daniela | Web | 9. března 2016 v 10:21 | Reagovat

Jestliže jsou pro někoho obrázky malé, stačí pravým tlačítkem kliknout na obrázek a vybrat zobrazit obrázek - ukáže se větší náhled.

2 MarijaKes MarijaKes | Web | 9. března 2016 v 11:40 | Reagovat

Co jsem s tvou fotkou udělala jako první, to je že jsem ji ořezala. Sice jinak, ale nyní to bude, jako, že se opičím. :-D

3 Daniela Daniela | Web | 9. března 2016 v 13:05 | Reagovat

[2]: To vůbec. :D Já schválně vybírala takovou, aby lidi napadlo, že to asi nějaký ten ořez bude potřebovat. A ořez není jediné, co se s ní dá dělat, takže jsem si jistá, že stejná ta fotka nebude. :D

4 stuprum stuprum | Web | 10. března 2016 v 0:23 | Reagovat

Vynikající návod, přišel k duhu.

5 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | Web | 16. března 2016 v 17:34 | Reagovat

Já měla vždy problém to vyvolat z RAWu, ale tak doufám, že se mi zadaří a budu moci tu fotku upravit v RAWu, tak jak budu potřebovat. ^^ Možná jen jsem minule něco dělala špatně a proto mi to nešlo, tak snad teď už to půjde. :D

6 Daniela Daniela | Web | 16. března 2016 v 18:56 | Reagovat

[5]: Já jsem fotky v Zoneru myslím rovnou z Rawu nikdy nevyvolávala. Vždycky si je otevřu ještě v editoru a tam provádím nějaké úpravy, nebo jenom malá doladění a pak ji klasicky uložím přes File/Soubor jako jpg.
Když jsem byla teď nedávno na kurzu, fotograf co přednášel zase v Zoneru fotky z Rawu vyvolá nejdřív do tiffu, pak si ji otevřel ještě v Photoshopu, tam udělá úpravy a až pak ji ukládá do jpg.
Chce to pozkoušet.

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 16. března 2016 v 23:47 | Reagovat

Velmi pěkný návod. Zoner jsem nikdy nezkoušela, zatím jsem si vystačila s online editory nebo částečně picassa, s tím se dá taky pár věcí udělat, případně photofiltre. :-) Co mi zatím dělá problém, je retušování a taky klonovací razítko. Ale jinak se tím zabývám a zkouším různé variace spíš pro zábavu. :-)

8 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | Web | 18. března 2016 v 20:48 | Reagovat

[6]: Budu muset zkoušet a zkoušet :D Já s tím ještě moc zkušeností nemám a dělám to tak, jak si myslím, že by to snad mělo být, ale tak nevadí :D
Jinak koukám, že taky máš ráda anime a mangu :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama