Únor 2016

AS- "Sestra"

29. února 2016 v 8:45 Autorské Série
Autor: Diana didu.blog.cz

Fotky zachycují moji sestru v jejích různých podobách. Focení podstupuje většinou jen proto, že ji k tomu nabádám, možná i z toho důvodu svoji roli modelky nebere vážně, ovšem seriozně ano, je uvolněná a dokáže být velmi výrazově schopná. Série se pokouší o jemnost, je skoro až intimní, nahlíží na osobnost fotografované osoby, odhaluje slabá místa, představuje nostalgii, zároveň obnažuje silnou stránku fotografované, i tu vzdorující.

Téma měsíce Přes sklo - fotografie .....

27. února 2016 v 11:20 | VendyW |  téma měsíce


Něco dřív, něco později, nějak se mi to tenhle měsíc
trocho pomotalo. Navíc ještě do toho problém s internetem,
kdy jsem vůbec nevěděla jestli stihnu to co mám stihnut
v tom daném čase. Ale nakonec jsem se něčeho dobrala, a tak si dneska
představíme fotky, které od vás na dané téma dorazily.
Jak je z obrázků vidět, první co vás napadlo jsou pohledy z oken a přes
okna. Těch se sešlo nejvíc. A pak akvária. Přiznávám, že i já jsem využila
toho našeho domácího, kde přežívá už leta jedna rybka.

A jdem na to. První se rozhodla poslat své fotky ....

ALPHABET - zadání (U)

23. února 2016 v 18:00 | Mike |  projekt alphabetNové zadání našeho písmenkového projektu. Ač se to zdá neuvěřitelné, už nám zbývá jenom posledních šest písmenek a abecedu máme kompletní! Tak že by se ALPHABET po dvojnásobném krachu konečně dočkal svého dokončení? Ačkoli jsem měl ze začátku jité pochybnosti, dnes už pevně věřím, že to společně dokážeme...tak jen směle do toho, tentokrát jsme se dostali k písmenku "U". To se sice může zdát poměrně jednoduché, nezapomínejte však, že to nemusí být jen jinak otočené "C"... :)

Písmenko: U
Kam posílat?: Na e-mail fotografia-klub@seznam.cz (nezapomeňte uvést svou přezdívku, případně i adresu blogu)
Do kdy posílat?: do půlnoci 17. 3. 2016
Pro koho je projekt určený?: Jen pro členy klubu!
Maximální počet fotek: 3

Tento projekt je dlouhodobý a měli bychom se propracovat až k Z, tak snad se nám to podaří. ;)

AS- "Zoo-portréty - ptáci"

22. února 2016 v 8:05 | Lenacia |  Autorské Série
Autor: MarijaKes www.marijakesfoto.blog.cz

Ahoj,
rozhodla jsem se také něco poslat do autorské série. Možná už jste v klubu zaznamenali, že ráda fotím i zvířátka. Většinou se k nim ale dostanu v ZOO. Rozhodla jsem se fotit zoo-portréty. Je to pro mne taková výzva. Zvířeti nemůžete říci, ať se chvíli nehýbá a tak se při tom zažije i docela legrace. Snažím se lovit i pohled "z očí do očí". Třeba s výrem. Ten se mi sice koukal do objektivu, ale mrkal na mne jedním okem a doslova se mi vysmíval. Nakonec se přece jen umoudřil a odměnil mě pohledem obou svých krásných očí. A že tento pták má teda optiku. Legrační bylo i portrétování pštrosa. Tam jsem byla úspěšná alespoň v tom, že jsem jeho hlavu dostala vůbec do hledáčku a v jakés takés kompozici. To namíříte, zaostříte a jakmile zmáčknete spoušť, pštros nikde. Hlava v písku. Chvíli tedy pozoruji jeho zvyky. Skoro se mi zdá, že ty jeho trhavé a nečekané pohyby mají svůj rytmus. Našla jsem si teda jeho hlavu, čekala až se rozhlídne na všechny strany, při tom trochu ostřila a vydržela jsem ve stejné pozici i v době, kdy vrazil hlavu zase do písku a to už sem věděla, že jakmile se narovná, musím pálit. Společným jmenovatelem této série jsou tedy ptačí portréty. Neméně zajímavé zážitky mám i při focení šelem a jiných zvířat. Ale to třeba příště.

Z dávnověku fotografie .....

20. února 2016 v 12:21 | MarijaKes |  svět fotografování

Tento článek od Majky jsem viděla u ní na blogu a poprosila jí,
aby mi ho přeposlala sem na klub, protože mi připadl jako dobrý
kontrast s článkem Daniely o moderních možnostech úprav fotografií.
Je to výlet do pravěku domácí fotografie, který už dnes mladší
generace sotva znají. I když se analogové fotografii i dnes mnozí
věnují, domnívám se, že to může být zajímavé i pro ty z vás
kdo tuto dobu už nezažil ....

A teď už předávám slovo Majce

ALPHABET - T

19. února 2016 v 12:00 | Mike |  projekt alphabet
Po měsíci je tu náš znovuobnovený projekt ALPHABET. Musím říci, že jste mě neuvěřitelným způsobem překvapili, jelikož jste svou aktivitou prolomili všechny rekordy. Celkem se mi totiž sešlo 26 fotografií od 10 autorů!!! Pojďme se tedy na všechny vaše příspěvky podívat trošku blíže...

Třetí kolo Rainbow : Růžovo-Fialová

17. února 2016 v 12:17 | Iris |  projekt rainbow
Máme tu třetí kolo Rainbow, a další barvu, tentokrát jsem vybrala kombinaci Růžovo-Fialovou. V minulém kole jste mě opět moc potěšili, přišli skvělý kousky, tak snad i nadále v tom budete pokračovat. Usmívající se
Tato kombinace je pekelná, ale o to víc budou pekelně ostrý i fotografie. Mrkající Takže směle do toho.Kde hledat informace - Jak na úpravu rawu?

16. února 2016 v 7:00 | Daniela |  rady a nápady
Vzhledem k nově chystanému projektu, který se má zabývat úpravou fotografií, mě napadlo sepsat nějaký článek o tom, jak se s těmito úpravami vypořádat. Jenže nastal problém. Mám sepsat nějaký návod "Jak na to v Zoneru nebo ve Photoshopu"? Bylo by třeba sepsat přímo nějaký seriál, který by vše srozumitelně vysvětlil.
Protože mi bylo tak nějak naznačeno, že velká většina pravděpodobně nebude úplně vědět, jak má zacházet s Rawem a co to vlastně je, pokusím se zaměřit na úplné základy.

Než se zbytečně namáhat s článkem, který by byl vlastně jako flusnutí do moře, se raději pokusím tímto článkem shrnout, kde tyto informace najdete sami, a taky nejspíš v daleko čitelnější a pochopitelnější formě, než o co bych se tu snažila já.
Takže nejdříve... Co to ten RAW vlastně je?

Třetí kolo Rainbow : Modro-bílé variace

14. února 2016 v 9:40 | Iris |  projekt rainbow
Po více než roce se nám znovu rozjel projekt Rainbow a musím říct, že mě účast opět velmi potěšila.
Přidali se další členové klubu, celkem bylo zasláno 5 příspěvků a přišlo 13 fotografií, když počítám i sebe, celkem tu máme přehlídku 16 fotografií, a řekla bych, že jsou více než povedené Mrkající
Teď už ale přejdeme k samotným fotografiím, jako téma byla vybrána barva Modro-bílá.
A jako první fotografie poslala.....

Nový design

11. února 2016 v 23:03 | Daniela |  ohledně klubu
Jak jste si mohli všimnout, během dnešního večera proběhla změna vzhledu stránek. Budu ráda, když se vyjádříte, co vám chybí, co se vám nelíbí, co by potřebovalo změnit.
Je to vzhledem k jasnější a barevnější předchozí verzi větší změna, takže bude nejspíš trvat, než si na to všichni zvykneme. Aby to nebylo všechno tak pochmurné, snažila jsem se to oživit pomocí barevného menu. Právě názory na menu by mě zajímaly, zda jej ještě nějak změnit, zesvětlit nebo nechat, jak to je. :)

A taky jste si mohli všimnout, že došlo k malému překopání. Sekce "Aktuálně" se rozdělila do dvou podkategorií, z nichž jedna nabízí aktuální články, které se občas ztrácí pod články, které oznamují nová témata nebo termíny projektů, a druhá je právě o projektech, kde rovnou v menu zjistíte i termíny uzávěrky. A abychom vám to ještě více ulehčili, e-mail, na který máte fotky posílat máte připíchnutý v záhlaví přímo ve vzhledu blogu, takže už nemusíte nikde dlouze hledat, kam fotky poslat nebo jaké projekty zrovna jedou a do kdy máte čas na focení.EDIT: 2.3.2016 18:35
Vzhledem k různému zobrazování designu jsem vyfotila screen obrazovky, kde je design pokaždé viděn jinak.
První obrázek odkazuje na rozlišení monitoru v HD tedy nějakých 1980x1080 (přesně to úplně nevím). Stránka je v tomto případě hodně malá a vtěsnaná do levé strany.
Druhý obrázek je screen obrazovaky s rozlišením 1366x768. Tedy to, jak to vidím já a troufám si tvrdit že i velká většina (hlavně ti, kdo mají starší a levnější notebooky).


Co dělat, aby se design zobrazoval správně?
V případě, že se vám design zobrazuje stejně jako je uvedeno na prvním obrázku, můžete si nastavení rozlišení upravit a změnit na těch 1366x768. Tím se vám vše podstatně zvětší.

Proč nemůžu design upravit tak, aby se na prvním obrázku zobrazoval větší?
Protože pak by se na druhém obrázku, tedy těm, co mají nižší rozlišení, zase nevlezl design do obrazovky a muselo by se zleva doprava rolovat, abyste si mohli něco přečíst.
Co je také zajímavé je, že jsem design vytvářela vlastně podle screenu staršího designu. A když obrázky porovnáte, jde vlastně o téměř totožné rozměry.
Stránku jsem možná zúžila, ale jen o několik pixelů, menu jsem dokonce také mírně zúžila a rozhodně ho nerozšiřovala, původní bylo daleko větší. Jen se to tak možná zdá, protože písmo je menší.

Jediné, co mi zbývá v tomhle ohledu udělat je, pokud je první verze s velkým rozlišení natolik příšerná, že přenastavím stránku místo zarovnání vlevo, na střed (což jsem i slibovala, jen jsem se k tomu nedostala, takže časem).

A samozřejmě, tohle je čistě moje přesvědčení, takže pokud někdo ví víc, tedy jak to spravit, ráda si poslechnu a zařídím se podle toho. :)