Leden 2016

AS- "Klauzurní práce"

31. ledna 2016 v 9:00 | Lenacia |  Autorské Série
Autor: Lenacia www.lenacia.blog.cz

Pololetní klauzurní práce ze 4. ročníku na střední škole. Měli jsme mít 10 fotek rozdělených napůl, složených ze dvou prací, domácí a 'produktové'. Já si za svou produktovou fotografii vybrala ovoce.
On je to vcelku vtipný příběh, protože jsem se pro ovoce rozhodla na poslední možnou chvíli (jako ostatně všichni okolo). Jelikož byl hlavní ateliér zabraný, na mě zbyl pofidérní věšák, jedno zábleskové světlo a modrý papír na pozadí.
Ráno jsem nakoupila nějaké ovoce, z domova vzala vlasec, spolužačka přivezla nit aby se dalo ovoce zavěsit na ten vlasec. Což například u manga byl tařka nadlidský úkol, protože svou vahou se z vlazce vždy otrhlo.
Nakonec sem to za pomoci spolužáků zvládla, a výsledkem bylo pět fotografií, vytopená třída, další dvě hodiny uklízení, a následného zapírání, že bychom třídu vytopili my.

AS- "Divoký západ"

27. ledna 2016 v 10:00 | Lenacia |  Autorské Série
Autor: Lenacia www.lenacia.blog.cz

Tato autorská série je z období loňského léta. přecházely jí fotografie jiných autorů a také jedna má starší práce z roku 2014, kterou sem ovšem taktéž přidám neboť se jedná o sérii "westernových" fotografií. Nutno dodat, že i má předchnozí práce byla ve westernovém stylu, ale tady se jedná o práci úplně jinou, provedenou v rámci tradiční představy "malboro" fotografií.
Fotografovala jsem za pomoci práce čistého horizontu a hlavně důležitého protisvětla, které nakonec s denní dobou dodalo kýžený výsledek. Samozřejmě, že velká práce byla i v samotném postprocesu, ač se to na první pohled vzhledem k tomu,že jde vlastně o jednoduše dosaženého výsledu, nemusí zdát.


Představení projektu | PŘED A PO

23. ledna 2016 v 12:00 | Daniela |  PŘED a PO

V čem spočívá:
Projekt Před a po (zkráceně PaP) nebude tak úplně o focení, ale spíše o tom, co se děje poté v editorech. Ačkoliv se mnou nemusí všichni souhlasit, úprava fotek a jejich post proces je podle mě také velmi důležitou částí fotografie (stejně jako dříve vyvolávání v černé komoře).
Je jen na fotografovi jaké množství úprav fotografie potřebuje, ať už jsou to pouze základní úpravy k doladění histogramu, kompletní retuš nebo fotomontáž, která z původní fotky udělá vlastně úplně něco jiného.

Jak to bude probíhat:
Na začátku dostanete fotografii v raw a jpg formátu tak, jak mi ji vyflusl fotoaparát (tedy nijak neupravovanou). Jestli si vyberete raw nebo jpg je čistě na vás. Zohledňuji, že některé editory úpravu raw nepodporují. Oba formáty budou volně ke stažení přes nějaký druh úschovny nebo veřejného uložiště. Po stažení ji upravíte, tak jak se vám bude zdát, že je to nejlepší a můžete k tomu využít veškeré možnosti, které se vám nabízejí. Až bude vypadat, jak si myslíte, že to má být, pošlete mi ji zpátky. Pro více informací si přečtete pravidla.
V průběhu projektu můžete také posílat svoje fotografie (samozřejmě v raw nebo jpg nijak neupravované), které můžete nabídnout jako podklad pro úpravu.

Pravidla:
  • k úpravám můžete použít libovolný editor a úpravy. Výsledné fotografie zasílejte ve formátu jpg nebo tiff
  • není povoleno používat takové formy úprav, které by porušovaly něčí autorská práva (př. akce, stock image apod.)
  • co se týče úprav, žádné omezení neexistuje, ale jestliže budete používat cizí práci, je třeba uvádět zdroj!!!
  • je povolenou používat i tzv. stock image tedy další fotografie, které můžete kolážovat, přidávat další apod. Přesvědčte se, že používáte pouze takové soubory, které sám autor k takovému účelu poskytl. V takovém případě je nutné uvést zdroj (stačí do emailu poslat spolu s fotkou odkaz, odkud fotky jsou a já zdroj v článku uvedu)
  • aby se tenhle projekt neminul účinkem je také povinností alespoň stručně napsat, jaký druh úprav jste použili a jak jste postupovali. Můžete udělat screen vrstev nebo využít jiných prostředků. Není nutné udávat tyhle informace dopodrobna, ale tak, aby bylo všem jasné, co jste s fotkou prováděli.
UKÁZKA:


Fotky nemusíte posílat takhle krok od kroku, ale stačí pouze výsledná, poslední fotografie. Na tomhle chci jen názorně vysvětlit, o co v tomto projektu jde a především, jak by měl vypadat popis vaší práce.

1. fotka - Jedná se fotku, kterou obdržíte. Nejsou na ní žádné zásahy (možná pouze minimum podle toho, jak máte nastavený raw editor).
2. fotka - Na této fotografii už jsou vidět malé změny. V raw upravuji jenom expozici, snažím se fotku upravit podle histogramu, zvýrazním černé body. Pokud jsou některá místa přepálaná, snažím se je opravit a vyretušuju největší nedostatky na pleti nebo v pozadí. Přidám trochu kontrastu a fotku doostřím, někdy přidávám přímo v raw i vinětaci.
3. fotka - Největší úpravy provádím už přímo v editoru Photoshopu. V záložce Adjustments (nevím, jak je to v češtině) upravuji buď Křivy nebo Úrovně, upravuji barvy v Color balance (posunuji bodu do plusu u červené, purpurové a žluté). Poté si vytvořím novou vrstvu a na ni nanesu přechody barev - tady do pravého dolního roku oranžovou a do levého horního světle modrou, kterou pak prolnu na soft light. U této fotografie se přiznám, že jsem použila jednu akci, která fotku ještě více zesvětlila a přidala oranžový nádech (na ostro už přidám i zdroj). Naposled přidávám vinětaci, která je ve formě nové vrstvy černé barvy, kdy je prostředek umazán a změněno prolnutí a průhlednost. A úplně nakonec kontroluju histogram a popřípadě ztmavuju nebo zesvětluji, aby seděl (vlivem některým úprav se hodnoty trochu posunují).
4. fotka - Na této fotce už je konečná úprava, kdy jsem ještě dodělala sníh (jak se dělá si vysvětlíme v samostatném článku).

Takhle by popis mohl stačit, ale pro příště se budu snažít zaznamenávat kroky trochu přesněji, například i s hodnotami prolnutí/průhlednosti apod., popřípadě s čísly přesných barev (nebudu psát takový sloh, ale budu psát více heslovitě). V průběhu projektu se dozvíme, co bude nejlíp fungovat a jaké informace budou nejpřínosnější. Zatím se prostě snažte tak, abyste nepsali několikastránkové eseje, ale vystihli to nejdůležitější. :)


Vyhlášení nových Témat měsíce ....

23. ledna 2016 v 9:35 | VendyW |  téma měsíceJak jsem slíbila, je čas na vyhlášení nových
TM na měsíc únor. Na téma minulé, tedy Minimalismus se už pár
obrázků ukázalo, tak doufám že za ten týden který do konce ještě zbývá
ještě nějaké další v mejlu přistanou.
A témata z kterých můžete vybírat?
Tady jsou ....

1. Kniha
2. Doteky
3. Mráz
4. Přes sklo
5. Světlo na konci tunelu

Mám dojem a myslím si, že se mnou budou mnozí souhlasit, že trvat
na tom aby byly obrázky focené v tom kterém měsíci
je pro mnohé limitující a tak si myslím že by šlo udělat kompromis a vy
můžete posílat snímky i archivní, ale podmínkou je, že nebudou starší než rok.
Ovšem samozřejmě budu raději, když budou čerstvé, ještě teplé z úprav v pp
a z daného měsíce. Souhlasíte?

AS- "Lázně ducha"

22. ledna 2016 v 8:00 | Lenacia |  Autorské Série
Autor: Václava C.
Vloni jsme s dcerou byly na zahájení lázeňské sezóny Lázní ducha v Litomyšli. Bylo to vlastně moje první ucelenější a hlavně cílené streetové focení, není to moje parketa, jsem spíš na detaily a makra. Bylo zde spousty atrakcí, a vystoupení a já si to s foťákem užívala. Myslím že z tohoto dne by bylo fotek na několik autorských sérií, ale já si vybrala fotky, kdy jsem se zaměřila na mrňouse kolem hudebního pódia protože mi připadali nesmírně bezprostřední, jak už malé děti jsou a dávali najevo svoje nadšení z vystupujících hudebníků, v tomto případě Vojty Kotka a Jiřího Schmitzera přes to, že se je rodiče snažili krotit jak to šlo. Fotila jsem z ruky, tu na automat, jindy na prioritu clony. Neříkám že jsou ty fotky nějak úplně super a určitě se na nich najde chyb spousty, jak kompozičně tak i kvalitativně. A pokud bych měla říct která se mi líbí nejvíc tak asi ona fotka s malou holčičkou která tak zbožně kouká na Jiřího Schmitzera.

AS- "Kouzelný Leden"

21. ledna 2016 v 8:00 | Lenacia |  Autorské Série
Autor: Daniela Blatová
Fotografie jsou z minulého roku (2015) z ledna, které znovu upravuju v rámci jednoho mého chystaného projektu na mém blogu. Všechny jsou focené padesátkou a pravděpodobně i na co nejnižší clonu (f1,8), tělo Pentax K-50. Už si to moc nepamatuji, ale bylo to krátce po absolvování kurzu Základy fotografování, takže jsem měla nastavené i ručně vyvážení bílé a snažila se ostřit co nejvíce na oči (někde mi to ale stále ujíždí). Úpravy už jsou trochu radikálnější, převážně sníh je doděláván (nemůžu se ho nabažit, protože jsem se to naučila nedávno). Taky hodně přidávám přechody, hraju se s vyvážením barev a přidávám vinětaci.

ALPHABET - zadání (T)

20. ledna 2016 v 8:00 | Mike |  projekt alphabetNové zadání našeho písmenkového projektu. Tentokrát to bude písmenko "T", které budete muset najít a které vám určitě opět nebude dělat velké problémy. I když je pravda, že v přírodě asi dostatečně rovné linie půjdou hledat těžko - možná bude nutné vyrazit někam do města. Aspoň mě tedy nic moc kloudného nenapadá...třeba mě něco během toho měsíce "trkne". :)

Písmenko: T
Kam posílat?: Na e-mail fotografia-klub@seznam.cz (nezapomeňte uvést svou přezdívku, případně i adresu blogu)
Do kdy posílat?: do půlnoci 17. 2. 2016
Pro koho je projekt určený?: Jen pro členy klubu!
Maximální počet fotek: 3

Tento projekt je dlouhodobý a měli bychom se propracovat až k Z, tak snad se nám to podaří. ;)

ALPHABET - S

19. ledna 2016 v 12:00 | Mike |  projekt alphabet
Po měsíci je tu opět náš znovuobnovený projekt ALPHABET. Musím říci, že jsem tentokrát byl mile překvapen - sešlo se mi dohromady 10 fotografií. Už poněkolikáté jste mi dokázali, že si dovedete poradit i s těmi obtížnějšími písmenky. Už jsem se dostal do fáze, kdy skutečně věřím, že naši abecedu dovedeme do úspěšného konce. Nyní už můžete vyhlíšet nějaké pěkné "T". Ale teď si udělejte chvilku na prohlédnutí různých verzí písmenka "S". A nezapomeňte v anketě pod článkem hlasovat o nejlepší snímek. ;)AS- "Ledově modrá"

17. ledna 2016 v 6:05 | Lenacia |  Autorské Série
Dlouho jsem přemýšlela, kterou ze svých Sérií bych vám ukázala. Nakonec jsem se rozhodla, že jako první to budou fotografie z vůbec prvního focení v roce 2016.

Důležitá fakta ohledně této sérijky jsou ta, že jsem Sáře jako vánoční dárek pořídila westernovou deku (tak teď už jen to sedlo za těch 25 tisíc :D :D), konečně nafotit novou inovativní provazovou ohlávku s královsky modrým opletem pro obchod, který tyto věci vyrábí, v neposlední řadě to byla nádherná lednová krajina a také menší fotokurz pro slečnu, která se letos hlásila na stejnou školu, kterou jsem studovala i já.

Kvůli focení byla Sáře zapletena hříva i ohon do copánků, aby se jí zvýraznil krk, fotila jsem na hodně nízkou clonu F/2.8, abych dosáhla výrazného oddělení koně od pozadí. Klisna ve skutečnosti nestála volně, ale na vodítku, které jsem posléze v postprocesu úprav vyretušovala ze snímku.

Jedná se o výběr nejlepších snímků z celého fotografování. Do finální podoby bylo tedy upraveno snímků pět.

Třetí kolo Rainbow : Modro-bílá

16. ledna 2016 v 14:39 | Iris |  projekt rainbow
Máme tu třetí kolo Rainbow, a další barvu, tentokrát jsem vybrala kombinaci Modro-bílou. Do minulého kola bylo zasláno 14 fotografií, tak snad to teď ještě navýšíme Usmívající se
Myslím, že i tato kombinace by neměla být nijak těžká, stačí kouknout z okna.