Březen 2014

Ludmilita

19. března 2014 v 15:00 | Michelle |  rozhovory

První zpovídanou bloggerkou se stala Ludmilita. Její blog znám dlouho, ji jako milou mladou slečnu, již najdete na adrese http://ludmilita.blog.cz/, jsem poznala díky rozhovoru. Protože nás dělí velká hromada kilometrů, úsměvy nebyly vidět, statečně je ale nahrazovali žlutí usměvaví obličejíčkové. Tak vzhůru na čtení, snad tímhle rozhovorem tato rubrika neskončí.

Jsi první zpovídaná bloggerka z klubu fotografia. Začneme od začátku. Jak ses vlastně dostala k fotoblogu a pak dopídila ke klubu?
Keďže blogujem už asi sedem rokov, blog.cz pre mňa nebol nepreskúmané územie. Hľadala som miesto, kde by som mohla zverejňovať svoje fotky a podeliť sa s nimi s okolitým svetom. Zaujímali ma názory ostatných ľudí a tak som si založila blog. Sama sa čudujem, že mi vydržal už rok a pol. Klub som objavila na nejakom blogu a prišlo mi to ako fajn nápad zaregistrovať sa. Tak som to skúsila, nemala som čo stratiť. A neľutujem.

Názory ostatních nás posouvají dál. Na blogu to ale funguje spíš tak, že většina fotky chválí a užitečnou kritiku aby pohledal. Nechybí ti názor, který by pomohl, konstruktivní kritika, nebo pro rady chodíš právě do klubu?
Klub sa mi skôr páči z hľadiska možností - je tam celkom dosť lákavých rubrík do ktorých sa sem-tam zapojím. Skôr tam chodím prezerať si tvorbu ostatných blogerov a často sa nechávam inšpirovať… Myslím si ale, že v klube sa aj tá užitočná kritika vyskytne - no ja ju od blog.cz neočakávam. Takéto očakávania mám napríklad od stránok ako Photoextract alebo 500px a samozrejme - posúva ma to ďalej, preto kritiku vítam.

Jak dlouho se focení věnuješ? Stránky jako 500px zná málo z těch, co se o focení doopravdy nevěnují.
Keď som mala 13 dostala som prvý foťák - taký ten obyčajný. Keď ale rodičia videli, že ma to celkom baví a ja som prosíkala o zrkadlovku, skúsila som si na ňu našetriť väčšiu časť z peňazí - a podarilo sa mi to. Zrkadlovku mám už viac ako dva roky, takže sa dá povedať, že tomu "inému" foteniu sa venujem práve toľko :)

Teď bude následovat stereotypní otázka. :) Zatím jsi na střední, ještě máš možnost výběru. Radši by sis focení nechala jako koníček a formu odpočinku, nebo by ses mu chtěla věnovat víc, studovat ho, živit se tím?
Vzhľadom k tomu, že vôbec neviem, čo iné okrem fotenia ma natoľko baví, že by som si za tým vedela predstaviť prácu by ma celkom bavilo študovať to ďalej. Otázkou je, či sa to oplatí… Okrem toho sú tu strašné predsudky. Väčšinou ma ľudia zaraďujú medzi typické násť-ročné dievčatá, ktoré v mojom veku majú zrkadlovku. Už sa mi napríklad stalo, že sa ma niekto spýtal, či sa vôbec vyznám v tých gombíkoch na zrkadlovke alebo ju mám len na ozdobu… To neznelo moc dôveryhodne. Mám ešte jeden rok na rozhodnutie sa, ale ako koníček si fotenie nechám určite.

Tak je pravda, že je kolem spousta slečen, které mají zrcadlovku proto, že to vypadá "cool". U tebe si ale snad většina z nás už všimla, že tomu tak není ;).‏
Vlastně tě za chvilku čeká maturita, bojíš se, nebo se naopak těšíš, že už to bude za tebou? :)
Vďaka :D Strašne sa bojím! Ani tak nie maturity ako toho, čo potom bude po nej. Musím ale povedať, že čas ide dosť rýchlo a celkom ma desí aj predstava posledného ročníka…

Ono to nějak vykrystalizuje. Spousta lidí si dává rok pauzu, během které si uvědomí spoustu věcí. Tušíš aspoň směr, nebo místo, kde bys chtěla pokračovat? :)
Zatiaľ nemám nič na rozhodovanie… bola som u psychologičky, aby mi poradila, ktorým smerom sa mám uberať po gymnáziu. Vyšlo mi: umelecké zameranie a práca s ľuďmi. Rada by som ale išla na nejakú vysokú do Prahy alebo Bratislavy, nech to nie je moc ďaleko… Konkrétnejšie žiaľ ešte neviem povedať, ale určite si niečo vyberiem. Je to pre mňa ešte moc ťažké.

Přinejmenším víš, že pro tebe nebude laboratoř ;). Praha nebo Bratislava - proč zrovna tahle dvě města? V Česku i na Slovensku je určitě spousta dalších měst s dobrými univerzitami.
V Prahe študoval môj brat. Veľmi sa mu tam páčilo a vidieť, že mu Praha prirástla k srdcu. Neviem povedať prečo, ale Praha ma veľmi láka aj ako mesto. Myslím, že by to bolo fajn vypadnúť z malého mesta práve do Prahy alebo Bratislavy, ale nevylučujem, že nakoniec skončím niekde úplne inde. Podám si určite prihlášku na viacero škôl a uvidíme ako sa to vyvinie.

Tak hodně štěstí při výběru i při přijímačkách :)‏
No a finální. Kromě focení, co tě baví ve volném čase?
Vo voľnom čase hrám na klavíri - končím II. cyklus, takže zhruba jedenásť rokov. Niekedy sa chodievam prechádzať so psom k rieke, ale to len keď je dobré počasie. Väčšinou som zavretá doma a pri notebooku dokážem tam zabiť strašne veľa času či už písaním si s kamarátmi alebo blogovaním. Hudba k tomu nesmie chýbať. A asi by som mala napísať, že sa aj učím. Učím sa to, čo ma baví a čo ma zaujíma. :) Sem-tam si prečítam nejakú knižku, čo ma zaujme. Ďakujem ti veľmi pekne za rozhovor, teším sa, že si si našla čas! :)


Z vás, co jste se taky hlásili na rozhovory - pošlete mi na sebe kontakt (mail, fb, skype - ten preferuju) na mail bibliotheca@seznam.cz.

Projekt Sbírka - úvodem

9. března 2014 v 8:00 | signorina Lily |  projekt sbírka
Nedávno jsem četla nějaký článek a po dlouhé době ke mě naprosto sám přišel nápad na projekt. Obnova projektu rainbow nebyla tak úplně podle mých představ a tak se ráda vrhnu do něčeo nového. Nejsem úplně nejlepší ve výmýšlení těch názvů, tak to máme takové jednoduché a výstižné. Sbírka.

O co jde?
Moje vize se týká měsíčního projektu, kdy pokaždé na začátku vyhlásím téma. Vaším úkolem ale nebude téma nějak umělecky zpracovat, nýbrž od daného tématu získat co nejvíce fotografií, pozor, v daném časovém období. Budou to jednoduchá témata. Například zadám "kočka" a vy budete mít měsíc na to vyfotit co nejvíc koček - různých, od obrázků přes povlečení, hrníčky až po živé kočky. Fantazii se samozřejmě meze nekladou ani zde. Fotografii jen zašlete na e-mail a já pak zveřejním výslednou sbírku na dané téma.

Můžeme si to ožovit nějakým hlasováním o nejlepší sbírku nebo postupným sbíráním bodů za nejpočetnější sbírku. Nebo nějakým nápadem, co mi napíšete do komentářů. A protože to znám, že někdy ta správná fotka už prostě existuje, tak si uděláme i zvláštní sbírku archivních fotografií (tedy vyfocených před vyhlášením tématu). Vždy však prosím v e-mailu tuto informaci uvádějte.

A první téma:

"Cedule s názvy ulic"

Termín: 7.3. - 7.4.2014
e-mail: fotografia-klub@seznam.cz (předmět Sbírka)
Uveďte přezdívku, adresu blogu a případně poznámku, že některá fotografie je starší.

Tohle téma možná není na začátek nejlepší, ale přivedlo mě na nápad tohoto projektu. Já mám ráda hlavně názvy ulic zahraniční (z Londýna i Paříže jsem si nepřivezla magnet do sbírky s eiffelovkou či budkou, ale s cedulkou ulice), ale i ty české jsou pěkné. Samozřejmě chápu, že menší vesnice nemusí ulice mít, v tom případě buď navštivte nejbližší místo s ulicemi nebo pošlete cedulky s čísly popisnými. A abychom se úplně správně pochopili tak tady, tady a tady nějaké ukázky vyhledané na googlu.

Dáme si tak jedno-tři kola, v nichž uvidíme, jestli se projekt chytí. Podle mě to je něco co jsme tu ještě neměli a určitě do budoucna slibuji třeba zajímavější témata. Ale samozřejmě někdy se nadchnu pro něco, co absolutně nikoho neosloví, takže kdyby se vám projekt nelíbil, ozvěte se :)

3.kategorie - PŘED OBJEKTIVEM - hlasování

6. března 2014 v 21:25 | signorina Lily |  vánoční soutěž
Vím, že tahle kategorie měla být hodnocena někým nezávislým, ale nějak to nevyšlo. Proto to také tolik trvalo. Nakonec jsem se rozhodla nechat v této kategorii hlasovat. Doufám, že se tu zase neobjeví nějaký problém ohledně shánění hlasů. Fotografie dávám k náhledu bez přezdívek, ono tedy není tolik těžké někoho poprosit o hlas pro číslo, ale někteří návtěvníci mívají sklony řídit se už jen adresou blogu. Tak snad to nebude nikomu vadit. Samozřejmě některé tváře znáte a něčí rukopis není těžký poznat, ale prostě se mi to zdá lepší. Příští týden nebudu k dispozici, tak snad se neobjeví žádný problém. Hlasujeme do 14.-15.3. (jak se dostanu k počítači).

Ještě se ke mně dostal dotaz na ceny - budu je rozesílat až po vyhlášení všech kategorií (někteří se hlásili do více, tak ať je to pohromadě).

ČAS- fotografie

2. března 2014 v 3:20 | Leňaca |  téma měsíce
Tak ještě přikládám poslední hodnocení. Musím říci, že mě zarazil počet, ačkoliv, pravda, čas je velmi složité téma, nicméně ne nerealizovatelné.
Fotografie poslali pouze dvě členky. A celkem zajímavě vybrali své fotografie.
Doufám, že příště bude účast větší, nejlépe co největší, ať se má ten, kdo to teď tedy bude vést, na co těšit ;).

Téma měsíce- SNĚNÍ

2. března 2014 v 2:54 | Leňaca |  téma měsíce
Tak už je to tady. Přiznávám že mi tohle bude hodně chybět a hodně mě to mrzí. Bohužel je to nejpspíš mé poslední vyhlášení tématu. Ale myslím, že bych to asi měla zakončit já. Je to škoda, konečně jsem se vyléčila z migrény a s velkým HURÁ mi dorazil po plné reklamaci ze zahraničí i opravený počítač (nebo alespoň tak aby fungoval- štěstí že všechny problémy jsou výrobní závady- nebo spíš ke smůle). Téma je tentokrát hodně o osobitosti autorů, snění přeci jen je pro každého něčím specifické a fotografie často odráží představivost fotografa. Tak doufám, že vás to se mnou bavilo. Mě to bavilo hodně, škoda mého hektického závěru roku, časově i zdravotně, což se prolínalo do sebe.

SNĚNÍ

Fotografie posílejte na klubový mail fotografia-klub@seznam.cz do 31.3.2014 20:00.
Prosím nezasílejte fotografie větší než cca 800x600
Předmět: Téma měsíce, nezapomeňte na přezdívku a blog!
FOTOGRAFIE SMÍ POSÍLAT POUZE ČLENOVÉ KLUBU!!