Červenec 2012

Třetí klubový sraz - kdy a kde?

31. července 2012 v 18:35 | signorina Lily |  ohledně klubu
Tak jsem se nedávno probudila a vzpomněla jsem si, že bychom mohli dát dohromady opět nějaký sraz. Bohužel jsem si nemohla vzpomenout dřív, takže už nestihneme ani jaro, ani léto.. Zbývá tedy podzim! Zatím jsem o tom diskutovala s Mikem, provírali jsme všechno možné i nemožné, ale na nic pořádného jsme nepřišli, proto se do toho pojďme zapojit všichni. Tento článek je tu hlavně od toho, abych vám předala naší vizi a vy jste mohli vyjádřit tu svojí. Doufám, že se nám povede vyřešit zásadní věc, kterou je MÍSTO příštího srazu, aby dorazilo co nejvíc lidí.

Naším prvním nápadem bylo vyrazit na nějaký hrad/zámek, kde by se dalo fotit a pak posedět někde na louce/zahradě/poli a udělat si piknik. Program by samozřejmě byl rozmanitější, jenže nás omezuje zásadní věc a tou je počasí. Protože sraz pravděpodobně nebude moci být dřív než v Září, je tu dost velká možnost, že bude hnusně. A když bude pršet, co budeme někde venku dělat, že. Každopádně jako vážný návhr tu byl zámek Loučeň, nebo nějaká menší zřícenina hradu, povětšinou Středočeský kraj (vzhledem k tomu, že by tohle bylo tak trochu na Mikovi, vybíral z míst jemu dostupných).

Proto jsme se shodli na zopakování místa srazu, tj. Praha. Možná si budete myslet, že když to tu vedu, tak si to prostě udělám tam, kde bydlím a je to. O to ale vůbec nejde, já nemám problém kamkoliv v rámci republiky dojet. Jde o to, že tady je prostě nejvíc možností. Minulý sraz jsem měla naplánovaný, počasí mě zradilo a přesto jsme dali dohromady náhradní zábavu, kterou jsme si výborně užili. V Praze bychom se mohli držet původního plánu s piknikem v přírodě, ale mít i spoustu možností v případě špatného počasí. Kromě toho je výhoda i v tom, že můžu přivézt spoustu různých věcí (rekvizity pro focení, stativ apod.), neboť nemám složitou cestu.

Takže já se vás teď ptám - jste pro návrh první, druhý nebo máte úplně vlastní? Pokud máte v plánu se srazu zúčastnit, vyjádřete se v komentářích, kde by vám to vyhovovalo, případně kam můžete dojet. Pokusíme se dát dohromady nějaký kompromis.

A teď k tomu datu, to snad nebude tak těžké. Je myslím naprosto jasné, že to musí být o víkendu, přičemž nejlepší se jeví Sobota, ale to už není podmínkou. Vybrala jsem tedy všechny vhodné termíny a můžete hlasovat v anketě, který by se vám hodil. Hlasujte prosím pouze v případě, že na sraz opravdu chcete jít. Pokud je vám to jedno (můžete více termínů), napište do komentářů.

Mockrát všem děkuji za spolupráci. Doufám, že se zvládneme nějak domluvit a sraz se povede, třeba i ve větším počtu než na těch předešlých ;)

Harmonická kompozice

26. července 2012 v 15:25 | lady Lianna Ellusive |  rady a nápady
Lidské oko je ve spojení s mozkem kouzelná věc. Rozprostírá se před vámi rušná ulice a vy vidíte šanci na zajímavý snímek. Zmáčknete spoušť a když se na fotku díváte doma v PC, najednou nevíte, proč jste to fotili.

Oko si ve skutečnosti vybere jednu věc, na kterou se zaměří, ta je ostrá a zbytek se rozostřuje (jako s objektivem lens-baby). Když zvednete foťák a vyfotíte všechno najednou, výsledkem je zmatek. Jako první krok musíte rozhodnout, která jedna věc nebo skupina věcí bude hlavním motivem a zaměřit se pouze na ni. Mozku stačí naznačit, nebaví jej, když nemá co dělat.

Fotografování je zachycování obrazu a klasická pravidla pro vystavění scény jsou inspirována právě malířstvím. Nejznámějším je princip třetin. Říká se mu Zlatý řez, problém je v tom, že zlatý řez (písmenko "fí" řecké abecedy) je přesný matematický poměr - 1:1,618 a to byste museli fotku vyměřovat pravítkem.

Fotografické časopisy

24. července 2012 v 14:20 | Mike |  svět fotografování
Tak jo, po delší době se opět hlásím s nějakým tím článkem. A o čem to bude tentokrát? Podle názvu článku jste už mohli usoudit, že se bude jednat o fotočasopisech. A měli jste pravdu. V tomto článku Vám dám tipy na české (nebo do češtiny přeložené) časáky s rady, tipy, a vůbec vším možným o fotografování.

Zadání třetího kola

23. července 2012 v 20:00 | signorina Lily
ZADÁNÍ:
Oči zvířete mají schopnost mluvit tím nejkrásnějším jazykem na světě.
(Martin Buber)

Tentokrát je to snad téma jasné a jednoduché. Proto se pokuste dát fotografii hloubku. Varuji ty z vás, kteří chtějí posílat již vzniklé momentky svých domácích mazlíčků - fotografie vytvořte nové! Je pravidlem, že většina těchto domácích snímků je plná různých detailů, rušivého pozadí apod. Zvířata není jednoduché zachytit, ale je třeba u toho také přemýšlet.
UZÁVĚRKA: 20.9.
E-MAIL: fotografia-klub@seznam.cz (předmět: soutěž 3.kolo)

Nezapomeňte v e-mailu uvést svou přezdívku!

Vyhodnocení druhého kola

23. července 2012 v 9:00 | signorina Lily
Stejně jak ov minulém kole porotci obdrželi pouze fotografie bez komentářů a také bez jména autora a hodnotili nezávisle na sobě, takže hodnocení je tak spravedlivé, jak jen může být. Až na to, že tentokrát máme o porotce míň, ale déle už čekat nehodlám, uzávěrka byla na konci března! Zadání dalšího kola se objeví večer.
Vyhodnocení tohoto kola naleznete v celém článku.

Deváté přijímání

17. července 2012 v 16:15 | signorina Lily |  příjem členů
Protože jsem shodou okolností při procházení blogů narazila i na něco, co mě trochu naštvalo, začnu tento článek tím, že upřesním těm, kteří to ještě pořád nepobrali, jak tu přijímání funguje. Při přijímání blogů je důležité prohlédnout celý blog a pak se zaměřit na fotografie. To samo o sobě zabere čas, navíc nepřijímáme blog jen jeden, nýbrž i dvacet najednou. Pak je třeba své dojmy sepsat a vyslovit rozhodnutí. Když si najdu čas a sednu k tomu, za jedno až dvě odpoledne to zvládnu. Jenže víte, co je největší problém? Přesvědčit někoho dalšího ze správců, aby se k tomu vyjádřil také, protože se často v názorech rozcházíme a zkrátka by neměl o přijetí rozhodnout jeden člověk. V důsledku tohoto se pak stane to, co se stalo minulý rok. Rozepsaný článek ležel rozepsaný příliš dlouho a já s tím nemohla nic udělat, takže o polovině lidí nakonec opravdu rozhodl jen jeden hlas. Dělám, co můžu, snažím se klub udržet v chodu, ale taky mám život, víte. A to mě pak takových dvacet komentářů "a kdy už bude další přijímání" dokáže naštvat. Všíml jste si někdo, že do AK se čeká na přijetí i rok a více? Asi to nějaký důvod mít bude, že. Zkuste se nad tímhle odstavcem zamyslet, než opravdu napíšete komentáře, které nic neurychlí.

Další věcí je to, že někteří, kdo žádají o vstup, nejsou schopni přečíst ani ten kratičký článek s přihláškou. Je v něm jasně zmíněno, že pokud se komentář vyhodnotí jako spam, není třeba psát další. Tak proč to pořád někdo dělá?? Ještě pár takových a budu tyhle přihlášky asi ignorovat.. A do třetice - když váš komentář náhle zmizí, neděje se tomu samovolně, nýbrž proto, že byl mnou smazán. A to znamená, že na vašem přijetí už se pracuje, takže v příštím přijímání můžete očekávat své jméno. Jde čistě o záležitost pohodlnosti a přehlednosti pro mě. Pokud svou přihlášku odešlete a komentář se zobrazí (nebo se vyhodnotí jako spam, ale i v tomto případě nám dojde), zbývá už jen čekat. Znovu říkám, že víc komentářů nic neurychlí. Toť vše, co jsem chtěla říct. Dá se to shrnout jednou větou: nejsme stroje, ale lidi - zkuste být vůči nám trochu tolerantnější ;)

Předchozí dva odstavce mám napsané už od Dubna, situace se trochu změnila. Aby se mohlo přihlašování otevřít, rozhodnu to opět sama. Co nerozhodnu, hodím anketu. A příště už snad bude všechno v pořádku ;)


Jak si vybrat zrcadlovku

7. července 2012 v 16:11 | Lianna Ellusive |  rady a nápady
Digitální zrcadlovka je etalonem většiny, co to s focením myslí aspoň trochu vážně. Začneš skládat korunku ke korunce a rozhlížíš se po obchodech. Co teď? Má smysl brát v potaz jiné značky než Nikon a Canon?

1) neznáš nikoho v okolí, kdo zrcadlovku má? V tom případě prolez obchody a "zrcadla" jednotlivých značek si osahej. Fóra plná flamewarů ti nepomohou, kecy nemají sílu osobní zkušenosti, platí to aspoň pro výběr zrcadlovky. Fóra ti nemohou říct, která ze značek ti bude nejlíp "sedět" v ruce. Co kus to originál, podívej se přístrojům přes hledáček, osahej si čudlíky - jen tak zjistíš, která ti je "nejsympatičtější".

2) 10, 12, 14, 16, 18? Čím víc megapixelů tím líp - pokud plánuješ fotit spíš "na dálku" a chybějící zoom nahradíš výřezy z fotek. U vyššího maximálního rozlišení dostaneš rozměr vhodný pro tisk na 10x15 i z relativně detailního výřezu. Stejně většina lidí přepíná na 8 - 10 MPx (podle modelu, co který dovoluje), i když v dnešní době 500GB - 1TB externích disků už není potřeba ani to.

Bacha! Jedeš na výlet, chceš přivézt co nejvíc fotek a tak snížíš rozlišení na nejnižší možné (často 3 - 4 MPx) ? V tom případě si "v suchu" doma zkus, co zrcadlovka udělá s takovým zmenšováním přímo při ukládání. Ta moje třeba nepřirozeně přeostřuje obraz, až tak, že to není použitelné. Určitě to zkus, ať tě to pak neláká a později nelituješ.

Značky ve zkratce
Sony - v současné době používají elektronická zrcátka. Jsou nesklopná, zabudovaná "napevno", 70 procent světla jde na snímač, 30 procent do hledáčku. Mají mít rychlé automatické zaostřování a skutečně miniaturní rozměry.

Nikon, Canon - nejvýraznější značky, co se týká prodeje. Canon má v nižší třídě zrcadlovek převážně plastové modely, čím levnější, tím laciněji působí, spoustu lidí - Nikonistů - odradí právě toto. Canon má ale širší výběr modelů (Nikon jej v současné době dohání, má čtyři modely "výběhové" a dva novější).

Pentax - rozhodně nepřehlížet. Má pověst nadčasového řešení, technické vymoženosti zabudované do přístroje odolají "módním trendům" techniky delší dobu. Navíc firma Ricoh, která zrcadlovky Pentax odkoupila ukázala, že má zájem nadále používat jak pravá "zrcadla", tak koncept 4/3" s bajonetem (uchycením) stejným jako dosavadní systém - objektivy na Pentax můžeš používat dál

Olympus - objektivy Zuiko digital mají mezi uživateli perfektní pověst. Firma se věnuje 4/3" konceptu s jiným bajonetem, zatím poslední model zrcadlovky - E5 - je ale na úrovni Nikonu D7000. Zatím není jasné, jestli Olympus plánuje výrobu zrcadlovek nadále udržovat.

Jaký objektiv?
Doporučuju pevné sklo - z vlastní zkušenosti vím, že do toho všeho ještě řešit ohniskovou vzdálenost už je celkem brutální. Navíc tě pevné ohnisko přinutí přemýšlet. Opět si zkus v obchodě na setovém objektivu pár vzdáleností nastavit a zjistíš sama, který ti přijde "nejsympatičtější", který je pro tebe nejintuitivnější.

Univerzál? (čísla na objektivu, bez přepočtu na kinofilm)
35mm - považován za standard. Nezkresluje jako širokoúhlé objektivy, zároveň se nechová jako teleobjektiv (zkracování vzdáleností mezi objekty). Obrazovým úhlem zůstává někde mezi. Na můj vkus příliš široký:-)

40mm - Nikon jej má v makro verzi za nízkou cenu, proto zařazuji. Těch 5 mm na objektivu je na úhlu záběru už poznat, sklo jde směrem ke krátkým teleobjektivům a začínají se pomalu "zdrcávat" vzdálenosti. (můj osobní favorit)

50mm - kinofilmová klasika našroubovaná na malý čip - to z něj dělá krátký teleobjektiv se vším všudy. Na "takový normální" interiér nepoužitelný, asi se s ním nevlezete, ideální ohnisko na celou postavu od vršku hlavy až po špičky bot. Jakékoliv detailnější zobrazení řešte výřezem v PC nebo přizoomováním (od pasu nahoru 85mm, hlava, krk a ramena tak 135 mm - abyste eliminovali veškeré snahy optiky zkreslovat perspektivu, u člověka vám to fakt neprojde).

Jsou věci, kde se bez rozumu neobejdete. Zrovna u výběru foťáku bych ale dala také na emoce. Rozumem vyberte cenovou kategorii a modely, co by šly do úvahy a zbytek už nechte na osobním setkání a na emocích. Fotografie tvořená výhradně rozumem taky tak nějak není ono:-)

Fotorady

5. července 2012 v 8:00 | Leňaca (lenacia.blog.cz) |  rady a nápady
Asi nemusím říkat, že každý z nás jistě touží po dokonalých snímcích. Proč jinak bychom také byli členy klubu Fotografia?

Na lehkou otázku je velmi snadná odpověď. Ale krom prezentace naší tvorby je tu Fotografia také pro nás, jako zdroj informací, rad a nápadů právě v tomto oboru.

Tento článek vám přináší několik rad, jak se vypořádat s tvorbou fotografií v praxi. Cílem článku je naučit, co by měl každý správný fotograf znát a taky umět využít.


Československá fotografie: Karol Kállay

3. července 2012 v 19:11 | Katy K. |  svět fotografování
Na úvod by som chcela predstaviť seba (som tu nová správkyňa a budem sa podpisovať ako Katy K.) a nové články o najlepších slovenských a českých fotografoch ktorých tvorbu si stojí za to pozrieť. Tvorbu by som chcela striedať, čiže raz český fotograf, raz slovenský... aj keď pri starších ročníkoch sa to takmer nedá rozlíšiť.

Dnes by som vám dala do pozoru naozaj slávneho slovenského fotografa Karola Kállaya. V skratke o ňom - narodil sa v Čadci, vyštudoval Vysokú školu ekonomickú a Univerzitu Komenského v BA. Je členom FIAP a držiteľom titulu EFIAP, roku 1992 získal cenu fotografa roka od magazínu GEO.

Čo je ale hlavné - jeho tvorba. Fotografoval rôzne reportáže, pracoval pre časopisy. Je to práve reportážna fotografia, ktorou sa tak preslávil, pretože sa mu v nej podarilo skombinovať dobové estetické pohyby a humanitu.

Jeho tvorbu a články týkajúce sa jej si môžete pozrieť na www.karolkallay.sk

Tu je niekoľko fotografií ktoré ma najviac oslovili (A čím ma oslovili?: Myslím si že Kállay sa vie perfektne hrať s tvarmi, svetlom a kompozíciou. Hlavne tú kompozíciu vidieť na poslednej fotke a hru so svetlom na druhej):


(zdroj: www.karolkallay.sk)

Téma měsíce: OKNO DO SVĚTA

1. července 2012 v 8:00 | signorina Lily |  téma měsíce
Káti tuhle rubriku velda po svém a její témata byla skvělá, tak doufám, že to tím svým nezkazím. A v čem tohle téma vlastně spočívá? Jsou prázdniny a to bývá zvykem někam cestovat. Do ciziny, po republice, do sousedního města.. zkrátka otevřít okno svého domu (resp. dveře :D) a vyrazit do světa venku. A já po vás chci, abyste mi ten svět, který je jinak vidět jen oknem, ukázali víc. A třeba tam i zakomponujte opravdické okno :D

OKNO DO SVĚTA

  • Fotografie posílejte do 31.července 2012 na klubový e-mail fotografia-klub@seznam.cz.
  • Uvádějte přezdívku, případně blog. Předmět: Téma měsíce
  • FOTOGRAFIE MOHOU POSÍLAT POUZE ČLENOVÉ KLUBU !!!